Światowa Firma

Trzecia edycja kongresu Polandafrica w Instytucie Europejskim w Łodzi

W dniach 15-16 października odbędzie się trzecia edycja kongresu Polandafrica w Instytucie Europejskim w Łodzi.

Kongres jest organizowany pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki, Pana Janusza Piechocińskiego, Ministra Spraw Zagranicznych, Pana Grzegorza Schetyny, Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki, Marszałka Województwa Łódzkiego, Pana Witolda Stępnia oraz Prezydenta Miasta Łodzi, Pani Hanny Zdanowskiej.

Głównym celem Kongresu jest promocja polskiej gospodarki w krajach afrykańskich i stworzenie możliwości nawiązania szerokiej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i inwestorami z Polski i państw afrykańskich.

W tegorocznej edycji Kongresu spodziewamy się udziału delegacji z ok. trzydziestu państw afrykańskich oraz licznej grupy polskich przedsiębiorców reprezentujących branże IT, inwestycyjną, rolno-spożywczą, przemysłową i budowlaną.
Tegorocznym country partnerem Kongresu jest Arabska Republika Egiptu. Udział w kongresie zapowiedziało kilkadziesiąt firm egipskich oraz największe egipskie organizacje tj. Egyptian Businessman’s Association i Egipska Izba Gospodarcza w Aleksandrii. Przybędą też władze Specjalnej Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego. Strefa ta ma podpisać porozumienie o współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Dużą delegację na czele z Ministrem Małych i Średnich Przedsiębiorstw zapowiedziała Demokratyczna Republika Kongo. Będą obecne większe grupy przedsiębiorców z Nigerii (w tym szefowie kilku izb gospodarczych), Sudanu i Republiki Konga (Brazzaville).

Udział w Kongresie zapowiedziało też kilkunastu ambasadorów państw afrykańskich, w tym rezydujących w Berlinie, m.in. Ambasador Sudanu, który jest bardzo zainteresowany współpracą gospodarczą z Polską.

Udział w Kongresie zapowiedział także Ambasador Mauretanii.
Organizatorem Kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza-Łódź. Partnerem strategicznym – Instytut Afrykański założony i kierowany przez posła Johna Godsona-współpomysłodawcy kongresu.
Główni polscy partnerzy biznesowi Kongresu to: Asseco, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Agro-Factory, Appolonia, Zakłady Mięsne Zbyszko, Grupa Pietrucha, TSLogistics, Windhunter Global Export, Consus S.A., Prymus-AGD, GIDE, Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności.
W pierwszym dniu Kongresu odbędzie się sesja plenarna z udziałem przedstawicieli władz polskich i  państw afrykańskich oraz cztery panele przybliżające różne aspekty współpracy i wymiany gospodarczej między Polską a krajami afrykańskimi.

Wieczorem odbędzie się przyjęcie połączone z występami artystów egipskich zorganizowane przez przedstawicieli Egiptu i ogłoszenie laureatów nagrody Benyowski Premium 2015.
Drugi  jest przeznaczony na prezentację firm uczestniczących w Kongresie oraz rozmowy B2B.  Więcej informacji na stronie www.polandafrica.pl