Efektywna FirmaGepardy BiznesuPolskie Brylanty

POLWAX S.A.: Trwają prace nad nową strategią spółki

Polwax chce odgrywać ważną rolę na europejskim rynku chemicznym. Zamierza też inwestować w badania i rozwój specyfików parafinowych. Jednym z najważniejszych elementów opracowywanej strategii jest zwiększenie w ciągu 5 najbliższych lat udziału sprzedaży produktów Spółki dla sektora przemysłowego innego niż świecowo-zniczowy do 50 procent.

W środę 4 marca 2015 r. Spółka zaprezentuje nową, 5-letnią strategię rozwoju. Wiadomo na pewno, że Polwax chce odgrywać ważną rolę na europejskim rynku chemicznym. Zamierza też inwestować w badania i rozwój specyfików parafinowych.
– Mamy świadomość, że w związku z bardzo szybko zachodzącymi zmianami w otoczeniu rynkowym musimy stale się rozwijać i działać innowacyjnie. Ale to oznacza również konieczność uważnego przyglądania się wydarzeniom w naszym otoczeniu ekonomicznym i odpowiedniego reagowania na zmiany. Prawdziwe okazje zdarzają się niezwykle rzadko. Czasem dotyczą one możliwości pozyskania nowoczesnych technologii albo  wyjątkowo atrakcyjnej akwizycji – mówi Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax S.A.
Opracowywany właśnie dokument nie zakłada rewolucyjnych zmian w polityce rozwojowej. Jest rozwinięciem i uzupełnieniem zapisów, które znalazły się w prospekcie emisyjnym. Będzie też szczegółowo prezentował drogę realizacji zaplanowanych przedsięwzięć rozwojowych.
– Chcemy pokazać, że nasza Spółka to nie tylko stabilny biznes generujący pewne przepływy pieniężne, ale również szansa na przemyślany, dynamiczny wzrost dzięki rozwojowi sprzedaży zaawansowanych, specjalistycznych i wysokomarżowych produktów wytwarzanych na bazie surowców parafinowych – podkreśla Dominik Tomczyk.
Image
 Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax S.A.
Wdrażana właśnie „Strategia Rozwoju” nie pomija też kwestii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w kluczowe surowce i optymalizację ich dostaw. Długoterminowa umowa zawarta z ExxonMobil na dostawy gaczu parafinowego jest tego najlepszym przykładem. Spółka nadal poszukuje renomowanych dostawców, gwarantujących stałe dostawy atrakcyjnych surowców i półproduktów. Takie działania oprócz dalszej optymalizacji działalności Polwaksu i jego bezpieczeństwa surowcowego pozwalają na zapewnienie odbiorcom Spółki stabilnej jakości produktów.
Więcej dla przemysłu
Jednym z najważniejszych elementów opracowywanej strategii jest zwiększenie w ciągu 5 najbliższych lat udziału sprzedaży produktów Spółki dla sektora przemysłowego innego niż świecowo-zniczowy do 50 procent. W tej chwili wskaźnik ten wynosi ponad 20 procent.
– Mamy pełną świadomość, że realizacja tego zadania stawia nas przed koniecznością intensyfikacji współpracy z różnymi instytutami – zapewnia prezes Tomczyk.
Polwax ma w tym zakresie wieloletnie doświadczenie. Dzięki temu wdrożono do produkcji między innymi nowoczesne antyzbrylacze dla przemysłu nawozowego czy też miękką masę modelową Formowax dla odlewnictwa precyzyjnego. Spółka współpracuje między innymi z tak renomowanymi ośrodkami naukowymi, jak Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej (ICSO Blachownia) w Kędzierzynie-Koźlu, Instytut Odlewnictwa w Krakowie, Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach czy też  Instytut Nafty i Gazu w Krakowie.
– Nasze prace badawcze realizujemy na dwa sposoby: albo sami, odpowiadając na potrzeby naszych klientów i dostosowując posiadane przez Spółkę technologie do ich uwarunkowań przemysłowych, albo pracując nad danym tematem wspólnie z wybranym ośrodkiem badawczym, dzięki czemu możliwe staje się przemysłowe wdrożenie rozwiązań naukowych. Właśnie takich działań bardzo brakuje w Polsce. Wiele rozwiązań, niewykorzystanych w przemyśle, leży przysłowiowo „w zasięgu ręki”. Nas nie interesuje sztuka dla sztuki, lecz badania, które pozwolą na wdrożenie nowego produktu i będą pracować na rzecz budowania wartości naszej Spółki – wyjaśnia Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu.
Image
Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu Polwax S.A.
Równocześnie Spółka deklaruje, że istniejący zapas technologiczny pozwala na szybkie i bezinwestycyjne zwiększenie produkcji o około 20-30 procent w większości grup produktowych w najbliższych latach.
Pewna przystań dla OFE
W ubiegłym roku fundusze emerytalne brały udział w wielu ofertach publicznych. Jednak tylko w kilku emisjach ich udział w kapitale akcyjnym przekracza 10 procent. Takim przykładem jest producent specyfików parafinowych. W akcjonariacie Spółki Polwax udział OFE wynosi 13,88 procent.
– Doceniono konsekwencję i determinację właścicieli. Od chwili przeprowadzenia wykupu menadżerskiego zainwestowaliśmy w rozwój Spółki ponad 20 milionów złotych.  Inwestycje objęły między innymi zakup komory Sulzera, uruchomienie blendingu małotonażowego wyposażonego w nowoczesne prasy filtracyjne czy pastylkarki przeznaczonej do konfekcjonowania wosków przemysłowych – zauważa Jacek Stelmach.  – Efektem tych inwestycji jest zauważalny wzrost sprzedaży produktów przeznaczonych dla odbiorców przemysłowych – kończy.
Wystarczy spojrzeć na dane finansowe Spółki, aby przekonać się, że przy obecnym standingu finansowym Spółkę nie tylko stać na bardzo intensywne i szeroko zakrojone działania rozwojowe, ale może je zaplanować i zrealizować bez konieczności przeprowadzania emisji akcji.
– Przypomnijmy, że według ostatnich publikowanych danych po trzech kwartałach 2014 roku przychody Spółki wzrosły o 14 procent do poziomu 175,8 miliona złotych, a zysk netto wyniósł 16,2 miliona złotych i był wyższy o ponad 40 procent niż w 2013 roku. Biorąc pod uwagę sezonowość pewnej części naszej produkcji – tej związanej z przemysłem świecarsko-zniczowym, w przypadku której sprzedaż koncentruje się w III i IV kwartale – jestem przekonany, że wyniki ulegną dalszej poprawie. Dlatego też bardzo ważne jest analizowanie wyników osiąganych przez Spółkę nie w odniesieniu kwartał do kwartału, ale rok do roku. To zastrzeżenie wynika z wahań sezonowych, jakim podlega sprzedaż – dodaje prezes Tomczyk.
Polwax jest jednym z największych producentów i dystrybutorów parafiny przemysłowej w Europie oraz liderem w tej branży w Polsce.Według szacunków firmy europejski rynek wyrobów parafinowych wynosi około 1,2 miliona ton rocznie. W Polsce sprzedano ich łącznie około 150-170 tysięcy ton za ponad 600 milionów złotych. Polwax ma fabrykę produkującą parafiny w Jaśle oraz w Czechowicach-Dziedzicach.

POLWAX SA w Jaśle została wyróżniona w VI, VII i VIII edycjach ogólnopolskiego Konkursu Gepardy Biznesu, w  IV, V i VI  edycjach ogólnopolskiego Konkursu Konkursie  Efektywna Firma  oraz  V i VI edycjach ogólnopolskiego Konkursu Potęgi Biznesu.