Efektywna FirmaInstytutPolskie Brylanty

Ankol Sp. z o.o. to Brylant Polskiej Gospodarki i Efektywna Firma 2018

Ankol Sp. z o.o. w Chorzelowie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XI edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2018 i XI edycji Konkursu Efektywna Firma 2018 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Ankol Sp. z o.o. działa bowiem efektywnie: średni stosunek zysku netto do przychodów w  latach 2015 i 2016 r. osiągnął w jej przypadku poziom 16,7 proc. To przyniosło jej tytuł Efektywna Firma 2018.

Wartość rynkowa Ankol Sp. z o.o. w marcu 2017 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 102 mln zł, co dało jej tytuł  Brylant Polskiej Gospodarki 2018.

ANKOL to rodzinne przedsiębiorstwo handlowe zarządzane wspólnie przez Annę, Czesława, Eryka i Karolinę Kolisz. Działa w branży  lotniczej na rynku  krajowym i międzynarodowym od 1991 roku.

Jest czołowym, prywatnym dostawcą wyrobów dla lotnictwa wojskowego i cywilnego. Na podstawie posiadanych uprawnień i zezwoleń rządowych realizuje zamówienia dla Departamentów Zamówień MON RP oraz krajów od Dalekiego Wschodu po kraje Ameryki Łacińskiej.

Posiada koncesje MSWiA zezwalającą na obrót towarami, usługami i technologiami o znaczeniu strategicznym, oraz uprawnienia do uczestnictwa w przetargach państw grupy NATO.  Realizuje dostawy dla departamentów obrony na całym świecie.

ANKOL to nowoczesna firma otwarta na zmiany i innowacje. Realizuje swoją działalność stosując systemy zarządzania mające wpływ na doskonalenie jakości oferowanych wyrobów i usług. Dążąc do zdobycia silnej i trwałej pozycji na rynkach firma nieustannie wdraża innowacyjne technologie usprawniające działania handlowe. Doskonała znajomość branży oraz zarządzanie w oparciu o światowe trendy pozwalają osiągać wysokie zadowolenie klientów, zdobywać przewagę konkurencyjną , zajmować pozycję lidera i nieustannie umacniać wizerunek marki.

Więcej o firmie pod adresem: http://www.ankol.com.pl/

O Instytucie Europejskiego Biznesu

Instytut Europejskiego Biznesu, który powstał 12 grudnia 2005 r. w Warszawie, zajmuje się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw oraz eksportu. Wydaje dzienniki internetowe EuropejskaFirma.pl, PolskieBrylanty.pl i GepardyBiznesu.pl. Organizuje Kongresy Nowoczesnej Gospodarki.

W ciągu 13 lat dokładnie przeanalizował wyniki finansowe 80 tysięcy polskich firm. Analizy opiera głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne. Badania eksportu IEB prowadzi według informacji pozyskanych z Urzędów Celnych.

IEB organizuje Konkurs Gepardy Biznesu od 2006 r. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc.,  IEB przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS Instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Program Promocyjny Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów jest wyższy niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych IEB liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2013 r. na podstawie danych z Urzędów Celnych IEB organizuje Konkurs Światowa Firm Worldwide Company.  Tytuł Światowa Firm Worldwide Company przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 3 krajów.

Każdego roku do IEB zgłaszają się firmy z prośbą, by przenalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w konkursach IEB.