Wyróżnieni

Lodziarnie Firmowe Sp. z o.o. sp.k. to Efektywna Firma 2022, Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022 i Wielki Modernizator 2022

Lodziarnie Firmowe Sp. z o.o. sp.k. w Majdanie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022, XV edycji Konkursu Efektywna Firma 2022 i XI edycji Konkursu Wielki Modernizator 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Wartość rynkowa spółki w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 264 mln zł, co dało jej tytuł Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Zajęło 2656. miejsce w prestiżowym rankingu Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022.

https://europejskafirma.pl/wielkie-brylanty-polskiej-gospodarki-2022

Działa też efektywnie – średni stosunek zysku netto do przychodów w latach 2019-2020 r. osiągnął poziom 9,1 proc. To dało jej tytuł Efektywna Firma 2022.

W latach 2019-2020 dokonała odpisów amortyzacyjnych na kwotę 14,7 mln zł, dzięki czemu zyskała tytuł Wielki Modernizator 2022.

Zajęła 1200. miejsce w prestiżowym rankingu Wielcy Modernizatorzy 2022.

Wielcy Modernizatorzy 2022

Działa od 2004 roku, choć historia rodzinnej firmy, której liderem jest Zbigniew Grycan, jest dłuższa. Pod marką „Grycan – Lody od pokoleń” prowadzi lodziarnio-kawiarnie. Sieć liczy ponad 150 lokali w całej Polsce. W ofercie stałej i sezonowej jest ponad 60 różnych smaków lodów, w tym lody tradycyjne, jogurtowe i sorbety, ale w historii marki powstało ich już 100. Od września 2019 produkowane są również lody wegańskie na bazie mleka kokosowego, które są dostępne w trzech smakach: waniliowym, czekoladowym i masła orzechowego. Menu lodziarnio-kawiarni poza lodami i deserami lodowymi zawiera również domowe ciasta i ciastka, rurki z bitą śmietaną, świeżo wyciskane soki i koktajle owocowe oraz różnego rodzaju kawę i herbatę. Lody tradycyjne są dostępne w opakowaniach 1100 ml, 900 ml i 500 ml, a sorbety i lody na bazie jogurtu w pojemnikach 500 ml. W 2016 na rynek wprowadzono lody impulsowe w kubeczkach 125 ml, które mają dołączoną łyżeczkę. Obecnie są one dostępne w smakach – waniliowym, truskawkowym i czekoladowym.

Przed II wojną światową w Buczaczu na Kresach Wschodnich dziadek Zbigniewa Grycana – Grzegorz Grycan wraz z jego ojcem Józefem Grycanem, produkowali i sprzedawali swoje pierwsze lody. W 1946 cała rodzina przeniosła się do Wrocławia, a Józef i Weronika Grycanowie zamieszkali w kamienicy przy Placu Grunwaldzkim. Tam powstała pierwsza lodziarnia sygnowana ich nazwiskiem. Na szyldzie widniał wówczas napis: „Lody MIŚ – Weronika Grycan”.

Zdjęcie ze strony https://www.facebook.com/grycan/

Zbigniew Grycan kontynuował rodzinną tradycję i rozpoczął naukę rzemiosła, podejmując praktyki w pracowni cukierniczej hotelu Bristol w Warszawie, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Elżbietę. W 2004 wspólnie utworzyli nową markę: „Grycan – Lody od Pokoleń” i od tamtej pory wraz z córkami – Małgorzatą i Magdaleną – prowadzą firmę. Pierwsza lodziarnia powstała w lokalu przy ul. Puławskiej 11 w Warszawie, do której wkrótce dołączyły kolejne lokalizacje na terenie Polski i Europy

Więcej informacji o firmie w Wikipedii oraz na stronie internetowej https://grycan.pl/

#europejskafirma.pl #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski