Wyróżnieni

INTER CARS S.A. to Gepard Biznesu i Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022

INTER CARS S.A. w Warszawie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022 i XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka rozwija się dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 22,1 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 4908 mln zł, co dało mu tytuł Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Zajęła 78. miejsce w prestiżowym rankingu Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022.

Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022

Wikipedia tak przedstawia firmę. To polskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej, spółka dominująca Grupy Kapitałowej Inter Cars zajmującej się sprzedażą części samochodowych, do pojazdów użytkowych, motocykli, oraz maszyn rolniczych i przemysłowych. Grupa ma 600 filii w osiemnastu państwach Europy.

Oprócz części samochodowych grupa oferuje produkty i usługi do prowadzenia serwisu samochodowego – produkty wyposażenia warsztatu, narzędzia i urządzenia do obsługi i naprawy samochodów, usługi szkoleniowe oraz usługi utylizacji odpadów warsztatowych, a także e-narzędzia i oprogramowanie warsztatowe jak np. e-Catalog oraz eSowa.

Grupa Inter Cars oferuje również rolę podmiotu logistycznego jako spółka ILS. Firma posiada również własne laboratorium (spółka Intermeko) weryfikujące jakość sprzedawanych części.

Początki przedsiębiorstwa sięgają roku 1990, kiedy Krzysztof Oleksowicz założył firmę rodzinną. W roku 2004 zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zdjęcie ze strony https://intercars.com.pl/

W skład Grupy Kapitałowej Inter Cars SA wchodzą spółki dystrybucyjne w 21 krajach Europy: w Polsce, Niemczech, Belgii, Norwegii, Estonii, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Serbii, Słowenii, Chorwacji, Bośni, Czechach, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Litwie, Łotwie, Węgrzech, Słowacji.

W skład Grupy Kapitałowej, poza Inter Cars SA oraz zagranicznymi spółkami dystrybucyjnymi, wchodzi 30 spółek zależnych i 2 spółki pośrednio zależne. Są to m.in.:

ILS – spółka odpowiedzialna za dostarczanie kompleksowych usług logistycznych związanych z magazynowaniem i obsługą towarów dla spółek z grupy Inter Cars oraz firm zewnętrznych;

Feber– Zakład Produkcji Pojazdów powstały w 2004 roku. W ramach prowadzonej działalności firma oferuje wywrotki od 24 do 76 m³ objętości, a także naczepy: do przewozu złomu, z wydmuchem Heitling, z ruchomą podłogą, niskopodwoziowe oraz przyczepy podkontenerowe. Feber jest jedynym w Polsce przedstawicielem firmy Legras – producenta naczep specjalistycznych. Potwierdzeniem jakości jest homologacja e9 oraz udzielana 24-miesięczna gwarancja. Firma posiada również wypożyczalnię pojazdów oraz specjalizuje się w naprawach powypadkowych;

Lauber – firma specjalizuje się w regeneracji części motoryzacyjnych;

Q Service Castrol – sieć niezależnych warsztatów obsługująca samochody osobowe. Współpracuje z ok. 500 serwisami w całej Polsce.

Q-Service Truck – sprzedaż samochodów dostawczych I ciężarowych. Prowadzi specjalistyczny warsztat motoryzacyjny, zajmujący się głównie przeglądami i naprawami pojazdów użytkowych: aut ciężarowych, autobusów, maszyn rolniczych i przemysłowych oraz przyczep i naczep. Podmiot ten jest autoryzowanym dealerem aut marki Isuzu z własnym salonem sprzedaży i serwisem, posiada również autoryzację napraw skrzyń biegów ZF. Od 2019 roku spółka Q-Service Truck odpowiedzialna jest także za dystrybucję i budowę sieci dealerskiej marki Ford Trucks w Polsce.

Inter Cars Marketing Services (ICMS) – usługi reklamy, badania rynku i opinii publicznej.

InterMeko Europe (spółka stowarzyszona) – usługi kontroli i oceny podzespołów, części zamiennych i akcesoriów. Laboratorium Inter Cars, powstałe w 2005 roku. Prowadzi kompleksowe badania części samochodowych.

Więcej informacji o firmie pod adresem: https://intercars.com.pl/

#europejskafirma.pl #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski