Wyróżnieni

Sovrana Polska sp.j., M.Szastak, R. Kaim to Brylant Polskiej Gospodarki i Efektywna Firma 2022

Sovrana Polska sp.j., M.Szastak, R. Kaim w Olkuszu została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 i XV edycji Konkursu Efektywna Firma 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 79 mln zł, co dało mu tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Spółka działa efektywnie – średni stosunek zysku netto do przychodów w latach 2019 i 2020 r. osiągnął poziom 19,5 proc. To dało jej tytuł Efektywna Firma 2022.

Powstała w 1998 roku. Rozpoczęła działalność od uruchomienia własnych pralni. Wkrótce uzyskała przedstawicielstwa zagranicznych producentów urządzeń na Polskę. Rozpoczęła wówczas sprzedaż gotowych konceptów pralni pod klucz wraz z profesjonalnymi szkoleniami we własnych zakładach. Następnie do swojej oferty dodała sprzedaż środków chemicznych do pralni, wszelkich akcesoriów i części zamiennych do maszyn.

Sovrana jest firmą z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży pralniczej. Zaprojektowała, kompleksowo wyposażyłą i uruchomiła blisko 1000 pralni różnych technologii na terenie całego kraju. Aktualna oferta firmy obejmuje: urządzenia, środki chemiczne i akcesoria do każdego typu pralni, zarówno wodnej jak i chemicznej, system wet cleaning, kompleksowe doradztwo, serwis maszyn i urządzeń, wypożyczenie urządzeń do pralni wodnej, montaż szatni automatycznych, uruchamianie pralni samoobsługowych SpeedQueen oraz automatyczne systemy dozowania Christeyns (dostarcz systemy, środki chemiczne i technologie do pralni wodnych pracujących na pralnicowirówkach).

Zdjęcie ze strony https://www.sovrana.pl/

Zapewnia obecnym oraz nowym klientom cykl szkoleń branżowych w zakresie prania wodnego, technologii Wet Cleaning, czyszczenia chemicznego oraz obsługi urządzeń pralniczych.

Jeden z działów firmy zajmuje się sprzedażą i montażem profesjonalnych maszyn pralniczych firmy Herbert Kannegiesser GmbH z Niemiec. Spółka od 2010 roku jest wyłącznym przedstawicielem tej marki na rynek polski. Dzięki tej współpracy jest partnerem największych w Polsce i na świecie pralni tunelowych, czyli pralni o największych wydajnościach, obsługujących szpitale i duże hotele.

Sovrana jest także przedstawicielem takich firm jak IPSO, Stahl, Trevil, Metalprogetti, Jumag, Biar, Surfchimica.

Oferuje również alternatywne rozwiązania do czyszczenia chemicznego (m.in. Sensene), dostosowując się do potrzeb i wymagań każdego klienta.

Jest jedyną firmą w Polsce w branży pralniczej, która może spełnić wymagania każdej pralni tj. pralni chemicznej, pralni wodnej każdego rodzaju w tym przemysłowej pralni tunelowej oraz – od niedawna – także pralni samoobsługowych.

Od lipca 2015 roku Sovrana jest oficjalnym dystrybutorem i opiekunem projektu pralni samoobsługowych SPEED QUEEN w Polsce. 14 stycznia 2016 roku została otwarta pierwsza w Polsce pralnia samoobsługowa Speed Queen. Pod koniec 2021 roku firma uruchomiła ponad 50 takich pralni na terenie całego kraju, liczba ta rośnie w bardzo szybkim tempie.

Firma jest otwarta na nowości i nowe technologie, aby móc spełniać oczekiwania szybko rozwijającej się branży pralniczej w Polsce.

Więcej informacji o firmie pod adresem https://www.sovrana.pl/

#europejskafirma.pl #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski