Wyróżnieni

Tomplan Sp. z o.o. to Brylant Polskiej Gospodarki i Gepard Biznesu 2022

Tomplan Sp. z o.o. w Lubochni została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022 i XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 31,3 mln zł, co dało mu tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Spółka rozwija się dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 81,1 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Jest częścią TOMPLAN Group – grupy dynamicznie rozwijających się i wzajemnie ze sobą współpracujących polskich firm produkcyjnych, wytwarzających przyczepy samochodowe, przyczepy kempingowe, podzespoły do przyczep oraz plandeki.

Zdjęcie ze strony http://tomplan.eu

Marka TOMPLAN istnieje od ponad 25 lat i jest już znana na wielu rynkach zagranicznych. Jest obecni w krajach takich jak: Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Dania, Szwecja, Finlandia, Czechy, Węgry, Bułgaria, Grecja, Włochy, Słowenia, Austria, Szwajcaria, Wielka Brytania, Rumunia, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Australia.

Historia firmy w pigułce

1998 – powstaje firma TOMPLAN PLANDEKI z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim, która zaczynała od produkcji i serwisu plandek do przyczep i naczep.

2007 – siedziba firmy została przeniesiona do Lubochni, gdzie oddano do użytku nową halę produkcyjną z budynkiem biurowo-socjalnym. Pod tym adresem firma znajduje się do dnia dzisiejszego.

2011 – w Lubochni utworzono oraz wybudowano firmę pod nazwą TOMPLAN KONSTRUKCJE, specjalizującą się w produkcji konstrukcji stalowych oraz podzespołów do przyczep.

2014 – została utworzona spółka TOMPLAN Sp. z o.o., do której wniesiono aportem przedsiębiorstwo TOMPLAN PLANDEKI; nowa spółka powstała celem kontynuacji produkcji plandek pod zmienioną nazwą i formą prawną.

2015 – TOMPLAN Sp. z o.o. rozpoczyna produkcję własnych przyczep samochodowych kategorii O1 i O2 o DMC do 3500 kg.

2017 – została utworzona spółka TOMPLAN GROUP Sp. z o.o. sp.k., do której aportem wniesiono przedsiębiorstwo TOMPLAN KONSTRUKCJE, która jest kontynuacją działalności w zakresie produkcji wyrobów metalowych. W tym samym roku wybudowano nową halę produkcyjną.

2020 – rozpoczęto produkcję seryjną pierwszej przyczepy „Mini Tommy” o DMC 750 kg. Małe wymiary oraz niska dopuszczalna masa całkowita 750 kg sprawiają, że model ten jest unikatem na rynku europejskim. Jest to przyczepa kempingowa w wersji mini, dostępna w 2 wersjach: podstawowej jak i pełnej (wyposażonej dodatkowo w aneks kuchenny).

2021 – rozpoczęła się budowa nowej hali montażu przyczep wraz z budynkiem biurowo-socjalnym. W związku z tą inwestycją, TOMPLAN Sp. z o.o. otrzymała pozytywną decyzję o wsparciu przez Zarząd ŁSSE S.A., a tym samym Spółka została przyjęta do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W tym samym roku rozpoczęto produkcję seryjną przyczepy typowej, w pełni wyposażonej przyczepy kempingowej „Tommy”. Niekwestionowanym atutem tej przyczepy jest jej docelowa masa całkowita wynosząca 750 kg. Pomimo niewielkich wymiarów przyczepa jest w pełni funkcjonalna, a wersja przyczepy wyposażonej w ogrzewanie pozwala odpoczywać w niej także poza sezonem letnim.

Więcej informacji o firmie pod adresem http://tomplan.eu

#europejskafirma.pl #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski