Wyróżnieni

Agro-Handel Sp. z o.o. to Wielki Brylant Polskiej Gospodarki, Gepard Biznesu i Wielki Modernizator 2022

Agro-Handel Sp. z o.o. w Mościszkach została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022, XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 i XI edycji Konkursu Wielki Modernizator 2022 na podstawie danych finansowych.

Rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 16 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Wartość rynkowa spółki w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 408,9 mln zł, co dało jej tytuł Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022. Zajęła 1670. miejsce w prestiżowym rankingu Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022.

Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022

W latach 2019-2020 dokonała odpisów amortyzacyjnych na kwotę 4,5 mln zł, dzięki czemu zyskała tytuł Wielki Modernizator 2022.

Zajęła 3787. miejsce w prestiżowym rankingu Wielcy Modernizatorzy 2022.

Wielcy Modernizatorzy 2022

Zakłady mięsne AGRO-HANDEL Sp. z o.o. są przedsiębiorstwem rodzinnym, stworzonym w 1989 roku przez Jana Ludwiczaka i Wspólników. Firma zlokalizowana jest w miejscowości Mościszki w Wielkopolsce. Zakład produkcyjny położony jest w bezpośrednim otoczeniu pól, lasów i jezior, a rejon znany jest z produkcji trzody chlewnej. To tutaj, od wielu już lat powstają najwyższej jakości mięso i wędliny, z których firma jest dumna.

W zakładzie produkcyjnym prowadzony jest ubój żywca wieprzowego, rozbiór półtusz, a także produkcja wędlin. Początki funkcjonowania firmy nie były łatwe, ale motywacja i chęć osiągnięcia sukcesu przez jej założycieli spowodowały, że możliwości ubojowe żywca wieprzowego z zaledwie kilkudziesięciu sztuk dziennie lat wzrosły do niespełna 2 000. Z kolei dzienna produkcja mięsa wieprzowego to obecnie nawet 180 ton, a wędlin 20 ton. Sukcesywne i odpowiednio zaplanowane modernizacje zakładu produkcyjnego prowadzone od samych początków funkcjonowania firmy pozwoliły nie tylko podnosić wydajność produkcji, ale również jakość i bezpieczeństwo produktów. Zakończona w 2016 roku modernizacja linii ubojowej, podczas której zastosowano nowoczesną metodę gazowego ogłuszania zwierząt przed ubojem, pozwoliła jeszcze bardziej podnieść jakość mięsa. Z kolei nowa linia rozbiorowa oddana do użytku w 2018 roku umożliwiła podwojenie zdolności produkcyjnych.

Wędliny firmy Agro-Handel pod marką „Spiżarnia Boryny”. Zdjęcie ze strony https://agro-handel.com.pl

Ważną rolę dla jakości produktów odgrywa surowiec, dlatego firma współpracuje tylko ze sprawdzonymi i doświadczonymi hodowcami. To właśnie dzięki najwyższej jakości, odbiorcami jej półtusz i mięsa są zarówno niewielkie, rzemieślnicze masarnie, jak i największe w Polsce zakłady produkcyjne. W swoje produkty zaopatruje również wielu producentów dań gotowych, dla których zgodnie z ich wymaganiami przygotowuje kostkowane i plastrowane mięso oraz wędliny. W produkty zaopatruje również klientów instytucjonalnych takich, jak jednostki wojskowe, szpitale, uzdrowiska, restauracje czy hotele. Odbiorcy hurtowi mogą zaopatrywać się w jej hurtowniach zlokalizowanych na południu Polski – w Sosnówce niedaleko Karpacza, a także na Północy kraju – w Koszalinie.

W ciągu lat firma zyskała zaufanie wielu kontrahentów, a także klientów indywidualnych, dla których stale rozwija sieć swoich sklepów firmowych. Jest dumna, że jej produkty docenili również kontrahenci poza granicami Polski. Firma AGRO-HANDEL Sp. z o.o. posiada obecnie uprawnienia do eksportu na rynki ponad 40 krajów na całym świecie. Eksportuje do tak dalekich miejsc jak Wietnam, Hongkong, Haiti, Kongo czy Wybrzeże Kości Słoniowej.

Opracowując receptury swoich wędlin, chce podzielić się swoim bogatym doświadczeniem oraz wieloletnią tradycją. Specjalnie dla grona najbardziej wymagających klientów jej masarnia stwarza linie wędlin wędzonych w komorze tradycyjnego wędzenia opalanej drewnem czereśniowym, a od 2018 roku należy do grona producentów Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej, która uhonorowana została Unijnym certyfikatem ,,Chronione Oznaczenie Geograficzne”. Jej priorytetem jest również bezpieczeństwo oferowanych produktów. W tym celu w zakładzie produkcyjnym wdrożony i certyfikowany został międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności BRC Food.

Więcej informacji o firmie pod adresem: https://agro-handel.com.pl

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 200 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski