Wyróżnieni

Auto-Elements Maria i Adrian Sklorz sp.j. to Brylant Polskiej Gospodarki i Gepard Biznesu 2022

Auto-Elements Maria i Adrian Sklorz sp.j. w Katowicach została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022 i XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 26 mln zł, co dało mu tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Spółka rozwija się dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 47,8 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Rodzinna firma Auto-Elements została założona w roku 1992 i jako start-up dysponowała wyłącznie pomysłami i energią właścicieli – bez kapitału, kontaktów i zaplecza finansowego. Zajęła się koordynacją dostaw do serwisów blacharsko-lakierniczych fabrycznie nowych części zamiennych do napraw powypadkowych aut wielu marek. Pomysł na biznes był oparty na rozwiązaniach z rynku holenderskiego, gdzie warsztaty blacharsko-lakiernicze były zaopatrywane w komplet części oryginalnych i zamiennikowych przez jednego, wielomarkowego dostawcę, a taki model zaopatrzenia okazał się wygodny i ekonomiczny. Wprowadzone 10 lat później przepisy GVO w Unii Europejskiej tylko potwierdziły słuszność tamtego wyboru.

Informatyczno-matematyczne wykształcenie właścicieli spowodowało, że rozwój założonej przez nich firmy był od początku opierany na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań bazodanowych, gromadzeniu i matematycznych analizach danych oraz na systemach IT, co do dziś stanowi wyróżnik Auto-Elements na rynku i jest elementem przewagi konkurencyjnej.

Auto-Elements posiada najbardziej rozbudowaną wielomarkową bazę numerów katalogowych części oryginalnych OE w Polsce, obejmującą kilkanaście milionów rekordów do ponad 20 marek aut, która:

* jest zintegrowana z systemem zamówień i dostaw części zamiennych,

* jest powiązana z bazami danych w programach do kalkulacji napraw Audatex, Eurotax i DAT,

* ma wbudowany system krosowania pomiędzy oryginalnymi i zamiennikowymi częściami nadwozia o najwyższym na rynku współczynniku dokładności.

Do dyspozycji warsztatów Auto-Elements oddaje bezpłatnie zaawansowane programy i narzędzia IT plus telefoniczno-mailowe call-center czynne 10 godzin dziennie, w którym pracują konsultanci z wieloletnim doświadczeniem w doborze części zamiennych.

Auto-Elements współpracuje ze wszystkimi liczącymi się na rynku organizatorami i operatorami sieci napraw (SN) powypadkowych, a faktury za części oryginalne i zamienniki są uznawane przez wszystkich ubezpieczycieli.

W roku 2012, czyli 2 dekady od start-upu, firma przeniosła się do własnego, nowoczesnego biurowca (pow. 500mkw) i magazynu (kubatura rzędu 10.000m3).

Magazyn i siedziba firmy w  Katowicach. Zdjęcie ze strony https://www.auto-elements.pl

W roku 2022, czyli 3 dekady od start-upu, firma uruchomiła kolejną, trzecią w swojej historii, generację strony internetowej. Nowa strona www została zaprojektowana zgodnie z aktualnymi wymogami UX i UI. Prowadzona jest w 12 językach.

Firma Auto-Elements pozostaje niezależną firmą rodzinną, opartą wyłącznie na polskim kapitale.

Więcej informacji o firmie pod adresem: https://www.auto-elements.pl

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 200 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski