Światowa Firma

Współpraca gospodarcza między Polską a Indiami

Po pierwszych dziesięciu miesiącach 2014 r. obroty  handlowe Polski z Indiami wyniosły ponad 1 941 mln dolarów. Oznacza to wzrost o 18% w porównaniu z analogicznym okresem w 2013 r.

Polski eksport od stycznia do października 2014 r. wyniósł ponad  460 mln dolarów. Świadczy to o 12% wzroście. Sprzedajemy do Indii głównie wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego oraz metalurgicznego. Polski import w pierwszych dziesięciu miesiącach 2014 r. wyniósł ponad 1 480 mln dolarów, co oznacza wzrost o ponad 20%. Z Indii przywozimy przede wszystkim wyroby przemysłu lekkiego w tym odzież i dodatki odzieżowe. Na kolejnych miejscach w imporcie z tego rynku plasują się wyroby przemysłu chemicznego oraz produkty elektromaszynowe.

Indie są drugim, po Singapurze, miejscem lokalizacji polskich inwestycji bezpośrednich w Azji. Wśród największych polskich przedsięwzięć wskazać można: zakład produkcji puszek Can Pack oraz fabrykę materiałów opatrunkowych należącą do Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Obecna w Indiach jest także firma Bioton, która zbudowała fabrykę w Pune. W Hyderabadzie zainwestowała również firma Polmor, która utworzyła z partnerem z Indii przedsiębiorstwo wytwarzające konstrukcje spawane do pojazdów szynowych.

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie indyjskich firm polskim sektorem usług. W zdecydowanej większości indyjskie firmy inwestowały w centra usług dla biznesu, skierowane na rynki Europy Zachodniej. Swoje filie w Polsce otworzyły takie firmy jak: Tata Consultancy Services (Warszawa), Infosys BPO (Łodź), HCL Technologies (Kraków), Wipro (Wrocław), MphasiS (Wrocław), ZenSar Technologies (Gdańsk). Inne indyjskie firmy działające w Polsce to m.in. Sharda Group (tkaniny i pościel), Videocon (kineskopy), Escorts (ciągniki rolnicze), Eurobatt (baterie, AGD), Essel Propack (produkcja opakowań), Rishabh Instruments Pvt. Ltd. (85% udziałów w Lubuskich Zakładach Aparatów Elektrycznych „LUMEL” S.A.), Uflex (fabryka opakowań foliowych we Wrześni).

źródło: www..mg.gov.pl