Światowa Firma

Wicepremier Piechociński: Rośnie konkurencyjność naszych eksporterów

 Coraz lepsza kondycja polskiej gospodarki nie byłaby możliwa bez aktywnej i dynamicznej pracy polskich firm na rynkach międzynarodowych. Świadczy o tym chociażby systematyczny wzrost relacji eksportu do PKB w ostatniej dekadzie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas XII Kongresu Eksporterów Polskich. Spotkanie odbyło się 20 listopada 2014 r. w MG.

Wicepremier Piechociński odniósł się do najnowszych danych na temat wymiany handlowej.

„Coraz lepsza kondycja polskiej gospodarki nie byłaby możliwa bez aktywnej i dynamicznej pracy polskich firm na rynkach międzynarodowych. Świadczy o tym chociażby systematyczny wzrost relacji eksportu do PKB w ostatniej dekadzie. Eksport we wrześniu 2014 r. zwiększył się o 5,5 proc. względem września 2013 r., do 14 251 mln euro. Osiągamy coraz lepsze wyniki, razem budując pozytywny wizerunek Polski na świecie. Oprócz programów promocji poszczególnych branż oraz projektów na konkretnych rynkach udzielamy wsparcia eksporterom w kraju przez Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów, a za granicą dzięki Wydziałom Promocji Handlu i Inwestycji. 4 listopada 2014 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia dotyczące przyznawania pomocy de minimis na promocję polskiego eksportu”, powiedział Piechociński.

Wskazał też na działania MG mające na celu wsparcie eksporterów. – Oprócz programów promocji poszczególnych branż oraz projektów na konkretnych rynkach udzielamy wsparcia eksporterom w kraju przez Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów, a za granicą dzięki Wydziałom Promocji Handlu i Inwestycji – powiedział. Przypomniał ponadto, że 4 listopada 2014 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia dotyczące przyznawania pomocy de minimis na promocję polskiego eksportu. W najbliższych tygodniach rozpocznie się też przygotowany przez MG projekt promocyjny „Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach”.

W spotkaniu udział wzięli również wiceministrowie gospodarki Jerzy Pietrewicz oraz Andrzej Dycha.

***

Podczas uroczystości wiceminister Dycha uhonorował laureatów konkursu „Wybitny Eksporter Roku 2014”:

I miejsce: Spółdzielnia Mleczarska „Lazur”
II miejsce: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Horus Energia Sp. z o.o.
III miejsce: Zakłady Mięsne „Skiba” Andrzej Skiba

 

źródło: www.mg.gov.pl i Facebook