Aktualności

W Polsce boom na bilety lotnicze

W październiku 2016 Polacy kupili blisko 100% biletów lotniczych więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Jedną z przyczyn lotniczego boomu są niższe ceny: bilet kosztował średnio 190 zł mniej niż w październiku 2015. Polacy najczęściej podróżowali do Londynu, Warszawy i Rzymu.

Z danych* opracowanych przez serwis Tanie-Loty.pl wynika, że Polacy coraz częściej podróżują samolotem. Pod względem liczby sprzedanych biletów październik przyniósł prawie 8% wzrost w porównaniu do września i aż 97% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. 

Na tak dobre wyniki wpłynęły coraz ciekawsze promocje linii lotniczych, w tym na loty krajowe, a także coraz niższe ceny biletów lotniczych. W październiku średnia cena biletów była niższa o ponad 25% w porównaniu do zeszłego roku. To znaczy, że bilet kosztował przeciętnie o 190 zł mniej – komentuje Anna Pustizzi redaktor prowadząca Tanie-Loty.pl

Tanie linie górą

Najczęściej wybieramy bilety tanich linii lotniczych – blisko 71% rezerwacji dokonanych w październiku dotyczyło lotów niskokosztowych. Najpopularniejszą linią lotniczą jest niezmiennie Ryanair – ponad 41% klientów serwisu wybrało ofertę irlandzkiego przewoźnika. Dla porównania: na podróż z PLL LOT zdecydowało się  8% klientów, a blisko 5% z Lufthansą.

Londyn wciąż na szczycie

Na szczycie rankingu najpopularniejszych kierunków niezmiennie króluje Londyn. W październiku 2016 bilety do stolicy Anglii zarezerwowało 9% klientów serwisu. Drugie miejsce zajmuje Warszawa (ponad 5,5% wszystkich rezerwacji), a kolejne kierunki na liście najpopularniejszych to: Rzym, Eindhoven, Paryż i Mediolan.

– Spośród europejskich kierunków coraz większym powodzeniem cieszą się miasta Półwyspu Iberyjskiego – Barcelona, Madryt, Malaga czy Alicante oraz miasta włoskie – Rzym, Mediolan i Bolonia. Ponadto, jak co roku jesienią, notujemy wzrost zainteresowania kierunkami egzotycznymi, w tym Tajlandią, Indiami, Dominikaną czy Malediwami – komentuje Anna Pustizzi.

Coraz więcej osób wybiera podróż samolotem po Polsce (ponad 7% sprzedanych biletów w październiku). Wynika to z faktu, że linie Ryanair i PLL LOT oferują coraz bardziej konkurencyjne ceny biletów na połączenia krajowe.

 

TOP 10 najpopularniejszych kierunków lotniczych w październiku (według liczby sprzedanych biletów):

 

1 Londyn  9,32%

2. Warszawa 5,51%

3 Rzym – 3,25%

4 Eindhoven 2,92%

5. Paryż – 2,81%

6 Mediolan – 2,48%

7 Bruksela 2,20%

8 Oslo – 1,98%

9. Barcelona 1,82%

10. Sztokholm 1,54%

 

Polacy coraz większą wagę przywiązują również do komfortu. W przypadku ponad 12% rezerwacji wykupują ubezpieczenie od rezygnacji i przerwania podróży.

 

Latamy z Warszawy, ale coraz częściej też z Berlina

W październiku najwięcej wylotów (38%) odbyło się z Warszawy (24% z Lotniska Chopina, a 14% z Lotniska Warszawa Modlin). Lotnisko w stolicy to już tradycyjnie najbardziej ruchliwy polski port lotniczy. Na kolejnym miejscu jest lotnisko gdańskie, z którego w ubiegłym miesiącu skorzystało prawie 11% klientów serwisu Tanie-Loty.pl. Dalej w rankingu znalazły się kolejno: Kraków (6,7%), Wrocław (5%), Katowice (4%) i Poznań (2,4%).

– Obserwujemy, że coraz większym zainteresowaniem Polaków cieszą się wyloty z Berlina. Już prawie 5% naszych klientów wybiera wylot z któregoś z lotnisk stolicy Niemiec –  dodaje Anna Pustizzi.