Światowa Firma

UE znosi sankcje wizowe i finansowe wobec Białorusi

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się w poniedziałek na zniesienie sankcji wobec 170 obywateli Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, oraz trzech białoruskich podmiotów – poinformowały źródła dyplomatyczne.

Na liście objętych restrykcjami pozostały jeszcze cztery osoby, byli członkowie służb bezpieczeństwa Łukaszenki, podejrzewani o udział w niewyjaśnionym zaginięciu przeciwników politycznych białoruskiego prezydenta. W mocy pozostaje też embargo na broń.

 

W przyjętym w poniedziałek dokumencie obradujący w Brukseli  ministrowie ocenili, że „kroki podjęte przez Białoruś w ciągu minionych  dwóch lat przyczyniły się do poprawy relacji UE-Białoruś”. UE „docenia  także konstruktywną rolę Białorusi w regionie” – napisano we wnioskach z obrad ministrów.

Białoruś z zadowoleniem przyjmuje decyzję Unii Europejskiej o zniesieniu większości sankcji wobec Mińska – poinformował w  poniedziałek rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych  Dźmitry Mironczyk w wydanym oświadczeniu.

źródło: PAP za Bankier.pl