Wyróżnieni

Szpital Powiatowy w Limanowej to Brylant Polskiej Gospodarki, Gepard Biznesu i Wielki Modernizator 2022

Szpital Powiatowy w Limanowej został wyróżniony przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022, XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 i XI edycji Konkursu Wielki Modernizator 2022 na podstawie danych finansowych.

Rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jego przypadku 65,5 proc. To przyniosło mu tytuł Gepard Biznesu 2022.

Jego wartość rynkowa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 82 mln zł, co dało mu tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

W latach 2019-2020 dokonała odpisów amortyzacyjnych na kwotę 6,6 mln zł, dzięki czemu zyskała tytuł Wielki Modernizator 2022.

Znalazła się na 2679. miejscu w prestiżowym rankingu Wielcy Modernizatorzy 2022.

Wielcy Modernizatorzy 2022

Początki działalności szpitala datuje się na rok 1947, kiedy to z inicjatywy ówczesnego Wydziału Powiatowego postanowiono utworzyć namiastkę Szpitala Powiatowego w Limanowej jako nowej placówki zdrowia. Podjęcie decyzji o uruchomieniu tej placówki z dniem 1 maja 1947 roku miało charakter inicjatywy, gdyż faktyczne jego otwarcie miało miejsce 1 sierpnia tegoż roku, a pierwszego pacjenta przyjęto dopiero 4 dni później. Pierwszym dyrektorem szpitala został dr med. Mieczysław Mycoń. W 1952 roku na stanowisko dyrektora szpitala i ordynatora Oddziału Chirurgicznego powołano lekarza Jerzego Rachwała z Nowego Sącza.

Początkowo szpital nosił nazwę Pogotowia Chirurgiczno – Położniczego i zlokalizowany został w budynku byłego Kasyna Rafinerii Nafty w Sowlinach. O trafności decyzji uruchomienia szpitala świadczy fakt, że tylko w 1947 roku leczonych było tutaj 195 osób, wykonano 55 zabiegów operacyjnych i odebrano 38 porodów przy zatrudnieniu 14 osób personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. W ciągu następnych lat liczba leczonych chorych wzrastała, podobnie jak liczba wykonanych zabiegów operacyjnych.

Zdjęcie ze strony wkraj.pl

Nowy wymiar szpitalowi nadało przybycie 4 sierpnia 1954 r z Krakowa dr med. Józefa Bugaja, który przed objęciem obowiązków w limanowskim szpitalu był Ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Szpitala MSW w Krakowie. W limanowskiej placówce zastał warunki skromne: jedna sala operacyjna w której wykonywało się wszystkie operacje (chirurgiczne, ortopedyczne, położniczo-ginekologiczne), brak właściwego sprzętu operacyjnego, brak wody i przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz poważne braki kadrowe, m.in. brak anestezjologa. Dr Józef Bugaj jako dyrektor szpitala i ordynator Oddziału Chirurgicznego zreorganizował jednostkę. Utworzył samodzielny Oddział Chirurgiczny, Oddział Wewnętrzny, Oddział Położniczo-Ginekologiczny oraz Oddział Noworodków. Z biegiem lat Szpital Powiatowy w Limanowej pod kierownictwem dr med. Józefa Bugaja stał się lecznicą cieszącą się doskonałą opinią i dużym zaufaniem miejscowego społeczeństwa, a także wysoką oceną władz. Mimo trudnych warunków pracy oddziałów i szpitala jako całości, spełniał on wszelkie wymagania stawiane takiej placówce. Zakres wykonywanych zabiegów był szeroki i tylko wyjątkowo korzystano z pomocy Szpitali Klinicznych w Krakowie. W Oddziale Chirurgicznym wykonywano zabiegi chirurgiczne, urazowe, ortopedyczne, urologiczne, onkologiczne, a także dużą ilość zabiegów położniczych i ginekologicznych.

W latach sześćdziesiątych wszystkie istniejące oddziały szpitala pracowały w skrajnie trudnych warunkach przy stale przepełnionych salach. Ta sytuacja oraz stały rozwój limanowskiej służby zdrowia wymusiły konieczność budowy nowego szpitala. Pierwsze projekty i założenia techniczne powstały już z początkiem lat sześćdziesiątych. Ostatecznie plan powstał w 1965r., a w 1968 rozpoczęły się pierwsze roboty na terenie budowy. Motorem tych działań był oczywiście dr Bugaj wraz ze sprzyjającym tej budowie Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Budowa trwała około 10 lat i zaowocowała dużym obiektem szpitalnym zintegrowanym z budynkiem Przychodni Specjalistycznych, Pogotowiem Ratunkowym, Oddziałem Pulmonologicznym oraz Hotelem pielęgniarskim. Budowa nowego szpitala została zakończona w grudniu 1976r.

W międzyczasie, w 1973 r nastąpiła reorganizacja służby zdrowia w związku z wprowadzeniem Zespołu Opieki Zdrowotnej. Dotychczasowy Szpital Powiatowy stał się częścią zespołu. Powołano Dyrekcję Zespołu Opieki Zdrowotnej. Pierwszym Dyrektorem Naczelnym został lek. med. Zbigniew Markowski, jego zastępcą ds. lecznictwa lek. med. Piotr Kot, zastępcą ds. opieki społecznej mgr Wiktoria Zelek, a ds. ekonomicznych Otylia Saczka. Jesienią 1978 r. nastąpiła kolejna zamiana na stanowisku dyrektora naczelnego ZOZ. W wyniku konkursu dyrektorem został lek. Jerzy Dziedzic. Szpital Powiatowy w Limanowej liczył wtedy 460 łóżek z oddziałami: Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Chorób Wewnętrznych, Położniczo – Ginekologicznym, Chorób Dziecięcych, Intensywnej Opieki Medycznej, Opieki Doraźnej oraz Pulmonologicznym. Od czerwca 1991 roku na stanowisku dyrektora zasiadał lek. med. Janusz Stokłosa aż do roku 1999 – kiedy funkcję objęła mgr Wiktoria Zelek. W kolejnych latach funkcję Dyrektora Naczelnego pełnili: mgr Wincenty Tokarczyk 2001 – koniec 2001r., dr Anna Wilk 2002 – XI 2002, mgr Antoni Róg 26.11.2002 – 17.09.2007, mgr Dariusz Socha 18.09.2007 – 26.01.2012, Marek Surowiak 27.01.2012 – 22.05.2012, od dnia 23.05.2012 funkcję te pełni mgr Marcin Radzięta.

W przeciągu lat szpital systematycznie poszerzał swoją działalność: jeżeli chodzi o Zespól Pracowni RTG i USG to pierwsza pracownia RTG działała od początku istnienia szpitala, jeszcze wtedy zlokalizowanego w Sowlinach. Druga z pracowni RTG przy poradni przeciwgruźliczej zaczęła swoją działalność w 1954 roku, kolejna powołana została do życia wraz z początkiem funkcjonowania oddziału pulmonologicznego. Punkt krwiodawstwa funkcjonował od 1960 roku. Laboratorium Analityczne od 1957, Laboratorium Bakteriologiczne powstało w 1979r. W 1987 roku na zlecenie Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia działalność rozpoczął Ośrodek Leczenia Oparzeń, w 1988 roku utworzono Pracownię USG. Dzięki staraniom dyrektora lek. med. Janusza Stokłosy w 1994 roku szpital otrzymał trzy aparaty do hemodializy i Stację Uzdatniania Wody, rok później uzyskano zgodę wojewody nowosądeckiego na powstanie Stacji Dializ. W sierpniu 1995 r. rozpoczęto remont pomieszczeń po laboratorium analitycznym i poradni przeciwgruźliczej oraz adaptacje tych pomieszczeń na Stację Dializ. 18 czerwca 1996 roku odbyło się oficjalne otwarcie Stacji Dializ. Informacje na temat aktualnie funkcjonujących oddziałów, poradni i pracowni specjalistycznych szpitala znajdują się tutaj.

30 lipca 1989 r. szpital został przekształcony w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Dnia 26 kwietnia 2000 r. został zatwierdzony jako Szpital Powiatowy w Limanowej, zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000019390 dokonanym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia Wydział XII Gospodarczy oraz wpisany do rejestru zakładów opieki zdrowotnej Wojewody Małopolskiego pod numerem 000000006061.

Obecnie szpital ma następujące oddziała i poradnie

Oddziały

 

  • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii
  • Oddział Chirurgii Jednego Dnia – Okulistyka
  • Oddział Chirurgii Ogólnej
  • Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej
  • Oddział Chorób Dzieci
  • Oddział Chorób Wewnętrznych
  • Oddział Dzienny Chemioterapii Onkologicznej
  • Oddział Geriatryczny
  • Oddział Ginekologii i Położnictwa
  • Oddział Medycyny Paliatywnej
  • Oddział Noworodkowy i Patologii Noworodka
  • Oddział Pulmonologii
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy

 

Poradnie

 

  • Poradnia Alergologiczna
  • Poradnia Chirurgii Dziecięcej
  • Poradnia Chirurgii Ogólnej
  • Poradnia Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej
  • Poradnia Diabetologiczna
  • Poradnia Geriatryczna
  • Poradnia Ginekologii i Położnictwa
  • Poradnia Kardiologiczna
  • Poradnia Laktacyjna
  • Poradnia Laryngologiczna
  • Poradnia Logopedyczna
  • Poradnia Medycyny Pracy
  • Poradnia Neurologiczna
  • Poradnia Oceny Rozwoju Dziecka
  • Poradnia Okulistyczna
  • Poradnia Onkologiczna
  • Poradnia Pediatryczna
  • Poradnia Preluksacyjna i Wad Postawy
  • Poradnia Pulmonologiczna

 

Więcej informacji o szpitalu na stronie internetowej https://www.szpitallimanowa.pl/

#europejskafirma.pl #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski