Spółdzielnia Inwalidów ŚWIT kupiła fabrykę Colgate-Palmolive w Halinowie

21 kwietnia 2016 roku sfinalizowano transakcję sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z pełną infrastrukturą oraz liniami produkcyjnymi do płynów, szamponów, past, żeli i proszków. Uruchomienie produkcji nastąpi już w maju. 

Nowy zakup to kluczowy element w strategii rozwoju Spółdzielni. Główne cele biznesowe firmy na najbliższe lata to znaczące rozszerzenie asortymentu produktów markowych, zwiększenie oferty marek własnych dla polskich i zagranicznych sieci handlowych, rozwój produkcji kontraktowej dla aktualnych i nowych odbiorców oraz dynamiczny wzrost eksportu.

Nabycie zakładu produkcyjnego w Halinowie umożliwi ich planową realizację, zwiększy bowiem wydajność produkcyjną Spółdzielni ŚWIT z dotychczasowych 20 do ponad 110 mln szt. rocznie, co uplasuje ŚWIT w gronie największych producentów kosmetyków w Polsce.

W związku z pierwszymi zamówieniami od klientów z Niemiec, Finlandii, Francji, Rosji, Ukrainy czy Hiszpanii, uruchomienie linii produkcyjnych nastąpi już w maju. W nowej fabryce ŚWIT będzie produkował m.in. żele, mydła w płynie, szampony, płyny do mycia naczyń, płyny do prania, płyny do płukania i płyny do higieny jamy ustnej. Oferta zostanie także poszerzona o proszki do prania i czyszczenia, zaś w 2017 roku planowane jest uruchomienie produkcji past do zębów.

Zatrudnienie w halinowskim zakładzie ŚWITU znajdzie około 100 osób, przede wszystkim operatorzy maszyn oraz pracownicy produkcji. Z końcem kwietnia pracę rozpocznie około 30 osób, w większości byli pracownicy Colgate-Palmolive.

ŚWIT zamierza w ciągu pierwszego półrocza wyprodukować 20 mln sztuk, zaś pełne moce produkcyjne mają zostać osiągnięte w 2018 roku.

Zakład w Halinowie

Oddalony o 23 km od centrum Warszawy zakład produkcji kosmetyków w Halinowie to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zautomatyzowanych zakładów w Polsce. Jako część grupy Colgate-Palmolive funkcjonował do końca 2015 roku. Obiekt, o powierzchni blisko 6 ha, jest przystosowany do produkcji i konfekcjonowania m.in. płynów, szamponów, żeli, past  oraz proszków. W halach produkcyjnych, o łącznej powierzchni 10 tys. metrów, znajdują się nowoczesne, zautomatyzowane linie produkcyjne przeznaczone m.in. do: mieszania, rozpuszczania, homogenizowania, filtracji, przesiewania oraz rozlewu i konfekcjonowania produktów. Fabryka jest wyposażona w automatyczne systemy aparatury kontrolno-pomiarowej, dzięki którym cały proces produkcji może być stale nadzorowany pod względem najwyższych standardów jakości. Na terenie zakładu znajduje się także nowoczesne laboratorium chemiczno-mikrobiologiczne.

Produkcja kosmetyków od 1944 roku
Spółdzielnia Inwalidów Świt to polska firma kosmetyczna o wieloletniej tradycji. Od ponad 70 lat jest producentem kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała oraz produktów chemii gospodarczej, które cieszą się uznaniem konsumentów w wielu krajach. Spośród marek będących w portfolio niemal od początku istnienia firmy, warto wymienić markę Abra, która nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat jest dostępna w sprzedaży. W ofercie firmy znajdują się również takie marki, jak Exclusive Cosmetics, Days Cosmetics, Prestige Solutions oraz CleanHands, wicelider na polskim rynku antybakteryjnych żeli do rąk. Spółdzielnia Inwalidów ŚWIT to również jeden z ważnych producentów marek własnych dla sieci handlowych.
Produkty SI ŚWIT są znane i cenione zarówno w kraju, jak i na zagranicznych rynkach. Firma ma na swoim koncie takie nagrody jak: Laur Konsumenta – Odkrycie Roku 2013, Doskonałość Roku Twojego Stylu 2013, PEDI Award 2013, Art Of Packaging 2014, Laur Konsumenta – Odkrycie Roku 2015. Od ponad 10 lat priorytetem firmy jest ciągły rozwój i innowacyjność. Działalność przedsiębiorstwa opiera się o GMP (ang. Good Manufacturing Practice), czyli system procedur, gwarantujących najwyższą jakość i czystość produktów oraz zapewniających pełną kontrolę nad pochodzeniem surowców.

Spółdzielnia Inwalidów ŚWIT w Warszawie  została wyróżniona w X edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2015.