Aktualności

Ryzyko, odpowiedzialność i satysfakcja. Gwiazdy stawiają na własny biznes

Trudno dziś wskazać markę, która nigdy nie korzystała w swoich reklamach ze znanych i lubianych osób. Branża spożywcza, odzieżowa, usługi, bankowość, meble, a nawet deweloperzy ochoczo zatrudniają zarówno długoterminowych ambasadorów, jak i gwiazdy jednej reklamy. Coraz częściej jednak celebryci otwierają własny biznes i zmieniają się z reklamujących w tych, którzy reklamują.

Wiele z cieszących się popularnością osób nie myśli o tym, co będzie za dwa czy pięć lat. Żyją dniem dzisiejszym i planują co najwyżej następne pół roku. To błąd. Niektórzy doskonale zdają sobie z tego sprawę i zamiast czekać na kolejne propozycje reklamowe – działają. I to bardzo prężnie.

Własny biznes nie odbiera wizerunku

Najwięcej gwiazd swoje biznesy lokuje oczywiście w Warszawie. Kilka z nich z powodzeniem działa od lat, a ich właściciele powoli kojarzą się już bardziej z prowadzonym przez siebie interesem, niż np. aktorskimi rolami. Takim przykładem jest Marek Kondrat. Większość zna go ze znakomitych kreacji w „Dniu Świra” czy „Pułkowniku Kwiatkowskim”, ale niektórzy słysząc jego nazwisko mają przed oczami jego świetną inwestycję w wina. Jego kolega z planu „Psów”, Bogusław Linda, postawił z kolei na swój fach i razem z Maciejem Ślesickim otworzył Warszawską Szkołę Filmową. Zaczynali z dużymi ambicjami, a dziś to jedna z najlepszych w Polsce uczelni artystycznych, przy której z powodzeniem funkcjonuje już liceum filmowe. WSF kształci obiecujących młodych twórców, aktorów i filmoznawców. Linda nie podążył drogą Kondrata i w filmach gra do dziś. Obaj aktywnie promują też marki występując w reklamach.

Na naukę i rozwój postawiła również Agnieszka Kaczorowska, która zrealizowała swoje marzenie – otworzyła szkołę tańca. Zanim trafiła do programu „Taniec z Gwiazdami” niewiele osób wiedziało, że znana z małego ekranu Kaczorowska to mistrzyni świata w tańcach latynoamerykańskich. – Zaczynałam jako mała dziewczynka, a taniec jest w moim życiu od zawsze. Byłam przekonana, że kiedyś zrealizuję to marzenie. To nie jest łatwy biznes, ale jestem ambitna i wierzę siebie. Takie wartości chcę przekazywać w Danceworld by Agnieszka Kaczorowska, dlatego w grupie instruktorów udało mi się zgromadzić fantastycznych ludzi, którzy pasują do tej idei – podkreśla Kaczorowska.

Nauka zarządzania

Posiadanie własnej firmy to prestiż, ale i duże wyzwanie. Wie o tym Jerzy Dudek – były bramkarz reprezentacji Polski, zwycięzca Ligi Mistrzów, a obecnie m.in. mówca motywacyjny, który przenosi do biznesu sportowe wartości. – Swoją firmę można określić w kategorii rodziny. Twarde decyzje czasami muszą boleć. Trzeba zarządzać – dzieci, szkoła, wyjazdy, czesne, ten czegoś nie ma, ten chce to, drugi coś innego. U mnie w rodzinie głównie zajmuje się tym moja żona, ja jestem od podejmowania decyzji miękkich i łagodzenia konfliktów. Zawsze miałem taką rolę – czy jak grałem w polskiej lidze, czy jak wyjeżdżałem za granicę – za każdym razem byłem tym, który stara się zbudować zespół z indywidualności. Nie dla zaspokojenia własnego egoizmu, otrzymania własnych korzyści, tylko dla ogółu. Staram się zawsze budować, wprowadzać takie standardy i inspirować, by na samym końcu zadbać o sukces drużyny – mówi Dudek w wywiadzie w magazynie „FourFourTwo Polska”.

Prowadzenie swojego biznesu to ryzyko i odpowiedzialność, ale dostarcza mnóstwo satysfakcji. Wiele zależy od motywacji i powodów, jakie przyświecają założycielom. Nie zawsze najważniejszy jest zysk. – Prowadząc Danceworld pracuję na własny rachunek, ale też przez to dla innych ludzi. To nie jest tylko karmienie swojego ego. To nie jest występ w telewizji czy reklamie, o którym za kilka dni już nikt nie będzie pamiętał. Stworzyłam specjalny program dla dzieci, który nie tylko uczy kroków, ale również rozwija osobowość, dodaje pewności siebie, uczy stawiać przed sobą cele i, co ważne, realizować je. Chcę dać najmłodszym coś, co pomoże im w życiu – deklaruje Agnieszka Kaczorowska, która jednocześnie nie rezygnuje z innych aktywności, a już na wiosnę zobaczymy ją w nowej edycji „Tańca z Gwiazdami”.