Wielcy Modernizatorzy

Powstała międzyresortowa Rada ds. Innowacyjności

Państwo ma do odegrania bardzo poważną rolę we wspieraniu innowacyjności, dlatego chcemy być inwestorem w projektach innowacyjnych – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, inaugurując powołanie międzyresortowej Rady ds. Innowacyjności.

 

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki
Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki (fot. Marek Wiśniewski / FORUM)

Na konferencji prasowej w warszawskim Centrum Nauki Kopernik ministrowi rozwoju towarzyszyli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz.

 

„Prawdziwie innowacyjne gospodarki to gospodarki, gdzie jest znakomita współpraca pomiędzy nauką, biznesem i państwem. Wierzymy w to, że również państwo ma do odegrania bardzo poważną rolę w tym zakresie i chcemy tę rolę odegrać. Chcemy tego wsparcia różnym firmom innowacyjnym udzielać i zobowiązujemy się do tego, że tak będzie wyglądała nasza współpraca z nimi w tym zakresie” – podkreślił Morawiecki.

 

„Mówimy też często, żeby pieniądze, które pozyskujemy z budżetów centralnych, z budżetów unijnych czy samorządowych, żeby ich nie wydawać, tylko je inwestować. To jest bardzo ważna semantyczna różnica, że chcemy być raczej inwestorem, niż tylko wydawać te pieniądze, chcemy być akuszerem projektów innowacyjnych raczej niż tylko księgowym” – mówił wicepremier.

„Chcemy naprawdę rozpocząć nowe podejście do tego, jakże ważnego tematu, który będzie determinował nasz sukces gospodarczy, sukces tego, czy uda nam się wyrwać z pułapki średniego rozwoju czy nie” – dodał.

Kwieciński: Kończymy erę imitacji, rozpoczynamy erę innowacji

Kończymy erę imitacji, rozpoczynamy erę innowacji – zadeklarował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podczas inauguracji międzyresortowej Rady ds. Innowacyjności. Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podkreślił, że polska gospodarka musi się przestawić z rynku lokalnego na globalny.

Gowin wskazał też, że powinniśmy eksportować nie towary, a nowe technologie. Dodał, że rozwój gospodarczy będzie trwały, jeśli będzie czerpać z dorobku nauki.

By to wszystko było to możliwe – mówił Gowin – powołano Radę ds. Innowacyjności, a w najbliższym czasie zostanie przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o innowacyjności. „Przezwyciężamy silosowość i resortowość rządzenia Polską” – dodał Gowin, który wraz z Kwiecińskim i innymi ministrami uczestniczył w poniedziałkowej inauguracji Rady. Rada ds. Innowacyjności ma koordynować działania różnych resortów na rzecz innowacyjności gospodarki.

„Mamy tu prawie pół rządu, co dowodzi, że bardzo poważnie podchodzimy do innowacyjności” – komentował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

źródło: PAP za Bankier.pl