Aktualności

Niegasnący apetyt inwestorów na polskie nieruchomości

Knight Frank prezentuje wyjątkowy raport – 2019 REVIEW & 2020 OUTLOOK. Aktywa komercyjne i grunty inwestycyjne. Publikacja niezależnego, międzynarodowego doradcy w nieruchomościach przedstawia podsumowanie minionego roku na rynku inwestycyjnym oraz nieruchomości komercyjnych w Polsce, jak również prognozy na 2020 rok. Na szczególną uwagę zasługuje analiza sytuacji na rynku gruntów inwestycyjnych, którą przygotowali eksperci z Knight Frank.

Minione 12 miesięcy to  rok zakończony nienotowanym dotychczas  wynikiem na rynku inwestycyjnym w Polsce. Łączna wartość wolumenu transakcji przekroczyła rekordową wielkość 7,6 mld EUR i była o 5% wyższa w porównaniu z wynikiem z 2018 roku (7,2 mld EUR).Polska dzięki bogatej ofercie nowoczesnych aktywów każdej kategorii, co roku przykuwa uwagę nowych nabywców i stanowi obecnie najbardziej atrakcyjny pod względem inwestycyjnym kraj w Europie Środkowo-Wschodniej. Najwięcej transakcji w 2019 roku sfinalizowano w segmencie biurowym, co przełożyło się na 50% wolumenu transakcji. – mówi Elżbieta Czerpak, Head of Research w Knight Frank.

Biurowy puls biznesu w stolicy

W 2019 roku transakcje biurowe w Polsce osiągnęły wynik blisko 3,8 mld EUR, co stanowiło 37% wzrost w porównaniu z rokiem 2018. W przeciwieństwie do lat poprzednich, inwestorzy skoncentrowali swoją uwagę na Warszawie. W stolicy zainwestowano 2,4 mld EUR, czyli ponad 63% wszystkich środków wydanych w minionym roku w sektorze biurowym w Polsce. Najbardziej spektakularne transakcje to m.in.: zakup wieży biurowca Warsaw Spire A przez Immofinanz, przejęcie przez Credit Suisse budynków Ethos i Astoria, nabycie Warsaw Financial Center oraz kompleksu Eurocentrum przez CPI Property Group.

Do najbardziej pożądanych produktów w sektorze biurowym należą nowe budynki, które położone są w Warszawie, jak i w centrach największych miast Polski, które korzystają na dynamicznym rozwoju segmentu BPO/SSC (nowoczesnych usług dla biznesu). Obserwowany wzrost cen napędzany jest ogromną ilością kapitału dedykowanego na inwestycje w Europie i ograniczoną podażą produktów inwestycyjnych w centrach największych miast na kontynencie, w tym Warszawie i największych polskich miastach regionalnych. – mówi  Krzysztof Cipiur, Associate Director, Capital Markets, Knight Frank.

Ze względu na zmieniające się warunki rynkowe obserwuje się wzrost wymagań najemców w zakresie aranżacji wynajmowanych powierzchni i różnorodności udogodnień, komfortu pracy i działalności proekologicznej właściciela budynku. Obiekty biurowe, które wpisują się w te trendy, cieszą się większym zainteresowaniem wśród najemców.

Niesłabnąca popularność sektora centrów handlowych

W minionym roku łączna wartość inwestycji w tym segmencie osiągnęła 1,9 mld EUR. Pomimo niższego wolumenu inwestycyjnego odnotowanego w 2019 roku niż w poprzednim, sektor handlowy jest wciąż popularny wśród inwestorów. Najbardziej pożądanymi aktywami były centra handlowe w mniejszych miastach, ale z dominującą pozycją w regionie, parki handlowe, a także centra outletowe. Kluczowe dla inwestorów są obiekty, które są dobrze skomunikowane, mają ograniczoną konkurencję i jednocześnie pozwalają na bezpieczną alokację kapitału. Największą transakcją w sektorze centrów handlowych w 2019 roku było przejęcie portfolio centrów handlowych i nabycie prawa pierwokupu do nieruchomości przez Cromwell Property Group za cenę bliską 600 mln EUR.

W ciągu ostatnich lat odnotowuje się systematycznie malejącą dynamikę przyrostu sprzedaży w sektorze centrów handlowych w dużych aglomeracjach. Dobra koniunkturę zapewnia jednak wolumen projektów realizowanych w małych miejscowościach. W najbliższych latach, te lokalizacje będą charakteryzować się najwyższą dynamiką rozwoju. Taki stan rzeczy wynika z nasycenia powierzchnią handlową w największych, polskich miastach. Dla inwestorów równie atrakcyjne są nowe formaty powierzchni handlowych typu convenience czy mniejsze parki handlowe zlokalizowane w mniejszych miastach z dominującą pozycją w regionie – mówi Katarzyna Laszkowska, Associate Director, Capital Markets, Knight Frank.

Bez gruntów ani rusz

Dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi rynku nieruchomości i ograniczonej podaży atrakcyjnie zlokalizowanych niezabudowanych gruntów, deweloperzy do poszukiwań nowych inwestycji podchodzą w kreatywny sposób. Zespół Land Advisory w Knight Frank analizuje m.in. tereny z możliwością wyburzenia istniejących budynków i intensywniejszego zagospodarowania terenu w związku z zapisami planistycznymi oraz możliwość zmiany przeznaczenia. Zdarza się, że inwestorzy pochodzą z dozą nieufności do panującego zainteresowania gruntami tego typu. By szybko znaleźć nabywcę, na rynku gruntów inwestycyjnych kluczowe są m.in. racjonalna analiza chłonności danego terenu oparta o uwarunkowania planowania przestrzennego, znajomość lokalnych zasobów gruntowych oraz zdolność szybkiego działania. Jednakże, to kryteria wskazujące na niskie ryzyko wpływają na ostateczną ocenę i decyzję o zakupie – tłumaczy Piotr Litwin, Associate Director, Land Advisory, Knight Frank.

Obiecujące prognozy

Aktywność inwestorów, mimo że zmniejsza się liczba najlepszych obiektów dostępnych na sprzedaż, wciąż rośnie i utrzymuje się na wysokim poziomie. Poszukiwane są aktywa we wszystkich sektorach nieruchomości, nie tylko te położone w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Coraz większe zainteresowanie obserwuje się również w sektorach nieruchomości alternatywnych, do których należą mieszkania na wynajem czy prywatne akademiki. Eksperci Knight Frank przewidują napływ kapitału na krajowy rynek, zarówno ze strony podmiotów obecnych w Polsce, jak również od zupełnie nowych graczy.

 O pozytywnych prognozach w  sektorze nieruchomości na rynku inwestycyjnym decydują również uwarunkowania ekonomiczne. Polska uznana jest za jedną z najszybciej rosnących gospodarek w Europie. Rynek inwestycyjny w naszym kraju pozostaje bardzo atrakcyjny dla inwestorów szukających bezpiecznej lokaty swojego kapitału, oferując zwrot na poziomie wyższym w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. Polska postrzegana jest jako obszar o dywersyfikacji ryzyka oraz gwarantujący stabilne zyski z inwestycji w dłuższym okresie – podsumowuje Daniel Puchalski, Managing Partner w Knight Frank.

Knight Frank  to wiodący niezależny międzynarodowy doradca w nieruchomościach. Z siedzibą główną w Londynie, Knight Frank zatrudnia ponad 19 000 ekspertów w 512 biurach w 60 krajach. Grupa doradza zarówno indywidualnym właścicielom i kupującym, jak i znaczącym deweloperom, inwestorom i najemcom korporacyjnym. Dowiedz się więcej o firmie na stronie knightfrank.com