Aktualności

Naszym symbolem szczęśliwej, zakochanej i wiernej żony jest czerwona ruta

Kwiaty ruty w wielu krajach symbolizowały panieństwo i dziewictwo. Wplatano je w wianki panien młodych. Po ślubie były one często palone, co oznaczało porzucenie dziewictwa i panieństwa. Jednak na Litwie wplatano je w wianek panny młodej, a następnie przechowywano w małżeńskiej sypialni – co miało gwarantować szczęście i spokojne małżeństwo.

Ruta zwyczajna (ruta graveolens) to roślina wieloletnia. Pochodzi z południa Europy oraz Afryki Północnej. Wykorzystywana jest przez ludzi od starożytności. 

Swoją nazwę wywodzi od greckiego słowa „rua” (reuo) – uwolnić, co miało być aluzją do jej zdolności uwalniania ludzi od chorób.

W Europie znana jest głównie jej odmiana o żółtych kwiatach.

Kwiaty ruty w wielu krajach symbolizowały panieństwo i dziewictwo. Wplatano je w wianki panien młodych. Po ślubie były one często palone, co oznaczało porzucenie dziewictwa i panieństwa. Jednak na Litwie wplatano je w wianek panny młodej, a następnie przechowywano w małżeńskiej sypialni – co miało gwarantować szczęście i spokojne małżeństwo.

W Polsce ruta, szczególnie w krzyżówkach, stała się symbolem staropanieństwa, gdyż podobno panny, które nie potrafiły znaleźć męża, siały rutę długo.

W naszej kampanii społecznej wykorzystujemy czerwony kwiat ruty, który jest symbolem szczęśliwej miłości. Według ukraińskiej legendy z Karpat, kwiaty ruty w Noc Kupały zmieniają kolor z żółtego na czerwony. Kobieta, która znajdzie taki czerwony kwiat ruty, spotka wielką, dozgonna miłość, swojego wspaniałego męża. Dlatego czerwony kwiat ruty jest symbolem szczęśliwej żony, bo ludzi uszczęśliwia wielka, dozgonna miłość.
Legendę tę upowszechnił Wołodymyr Iwasiuk w 1970, pisząc słowa i muzykę jednej z najbardziej popularnych piosenek ukraińskich pt. „Czerwona ruta”.

W naszym projekcie zmiana koloru kwiatu z żółtego na czerwony oznacza też zmianę statusu społecznego dziewczyny: z panny na żonę.

W językach łacińskim i polskim nazwa ruta jest taka sama jak starożytne, hebrajskie imię Ruta, które oznacza wierną towarzyszkę.

Po angielsku ruta graveolens — nazywana jest rue, common rue albo herb of grace.

W pewnym okresie w kościele katolickim używano wiązek ruty do skrapiania wiernych wodą święconą. Od tego też czasu ruta zwana jest też czasami jako zioło łaski (herb of grace).

Ruta występuje w herbach związanych z Saksonią.

 

 

Zdjęcie użytkownika Dzień Żony.
Czerwona ruta – symbol szczęśliwej, wiernej żony.

Obecność ruty w kulturze według Wikipedii: 

Na Litwie ruta uważana jest za symbol czystości i dziewictwa. Występuje w wielu ludowych piosenkach. Panna młoda przed ślubem nosiła na głowie wianek z ruty, który po nocy poślubnej zostawał spalony. W Anglii natomiast ruta symbolizowała dawniej żal po utraconym dziewictwie.
Jej własności lecznicze znane były już w starożytności, używano jej wówczas jako środka rozkurczowego i moczopędnego.
Żydzi płacili świątyni podatek (dziesięcinę) m.in. również dostawami ruty. Wiemy o tym z Ewangelii Łukasza (11,42). Już wówczas była ona rośliną uprawną. W grę wchodzi również drugi gatunek ruty, pospolicie występujący w Izraelu – Ruta chalepensis.
W Polsce istniało dawniej przekonanie o niezwykłych własnościach tej rośliny. Wierzono, że ma moc odwracania czarów i odpędzania zła

Legenda o Czerwonej Rucie

Czerwona ruta jest powiązana z ukraińskim popularnym świętem, jakie nazywane jest w ukraińskiej kulturze Niczczu na Iwana kupała, co tłumacząc na język polski będzie miało odnośnik” Nocy Świętojańskiej”. Według opowiadań, dotychczas istnieje tylko w Karpatach, ruta — żółty kwiat, który tylko na kilka minut, w nocy na [Iwana Kupała], staje się czerwonym. Dziewczyna, która go[ją] znajdzie i zerwie, będzie szczęśliwa w miłości.

 

Pochodzenie i znaczenie imienia Ruta
Jest to imię pochodzenia hebrajskiego, znane z Księgi Rut, oznaczające: „wierna towarzyszka”.

Odpowiedniki imienia Ruta w różnych językach
niemiecki – Rut
angielski – Ruth

Znane osoby noszące imię Ruta
Ruta – prababka króla Dawida, bohaterka biblijnej Księgi Ruth
Ruth Fulton Benedict – amerykańska etnolog i socjolog
Bette Davis (właściwie Ruth Elizabeth Davis) – aktorka amerykańska
Loretta Ruth Stafford – amerykańska działaczka religijna, rzeczniczka pozytywnego myślenia
Ruth Wysocki – amerykańska biegaczka średniodystansowa specjalizująca się w biegu na 1500 m

.