Światowa Firma

Jeżeli emerytura to w… Ekwadorze

Południowoamerykański kraj z łagodnym klimatem, przystępnymi cenami mieszkań i hojnymi świadczeniami został uznany za najlepsze na świecie miejsce dla ludzi trzeciego wieku.

Coroczny ranking 25 krajów najlepszych dla emerytów opublikował amerykański magazyn International Living. Wśród kryteriów oceny są koszty życia, ceny nieruchomości, klimat, jakość usług medycznych.

Na szczycie emeryckich rajów znalazł się wysokogórski Ekwador (graniczy z Kolumbią i Peru). Koszty życia są tu dwa razy niższe aniżeli w USA. Miesiąc można przyzwoicie przeżyć za 1,5 tys dol. wliczając w to wynajęcie mieszkania. Wizyta u lekarze kosztuje 10 dol. a obiad w restauracji – 2,5 dol.. Do tego ludzie w wieku powyżej 65 lat dostają zniżki na bilety lotnicze, transport publiczny i wydarzenia kulturalne. Do tego klimat jest do wyboru: można mieszkać na nizinach nad oceanem lub w górach u podnóża Andów. Mieszkanie z dwoma sypialniami nad brzegiem oceanu można w Ekwadorze kupić za mniej niż 100 tys. dol. Jednak jak zauważa magazyn, w ostatnim czasie ceny mieszkań zaczęły rosnąć z powodu coraz większego najazdu… emerytów.

Na drugiej pozycji w rankingu emeryckich rajów znalazła się Panama a na trzecim – Meksyk, choć tutaj można by dyskutować sprawę bezpieczeństwa, które w Meksyku jest na niskim poziomie.

Panamę uznano za najlepsze miejsce w Ameryce Środkowej, bo kraj ten wydaje specjalne wizy pobytowe dla emerytów, którzy otrzymują świadczenie ponad 1000 dolarów miesięcznie. Wiza uprawnia do ulg w opłatach za opiekę lekarską, rozrywki, posiłki, bilety lotnicze, za elektryczność i rachunki za telefon

Malezja, najwyżej oceniony kraj w Azji uzyskał wysokie oceny integracji, rozrywek i organizacji czasu wolnego, a także niskich kosztów utrzymania. Posiłek z butelką wina może kosztować tylko 5 dolarów, a wizyta u lekarza 15 dolarów.

Pierwszym krajem europejskim w tym rankingu jest Hiszpania, na szóstym miejscu, dzięki łagodnemu klimatowi i niskim kosztom utrzymania w porównaniu z innymi krajami regionu. Hiszpania uzyskała najwyższe oceny za infrastrukturę, system ochrony zdrowia uznany przez WHO za najlepszy na świecie i za rozrywki. Para emerytów może utrzymać się za ok. 2600 dolarów miesięcznie.

źródło: www.rp.pl