Francuski minister finansów: mamy do czynienia z kryzysem energetycznym podobnym do tego z 1973 r.

Obecny kryzys energetyczny jest porównywalny pod względem intensywności i brutalności do tego z 1973 roku – stwierdził w środę minister finansów Francji Bruno Le Maire.

„Nie będzie przesadą stwierdzenie, że obecny kryzys energetyczny (…) jest porównywalny w swojej intensywności i brutalności do kryzysu naftowego z roku 1973” – powiedział szef francuskiego resortu finansów podczas otwarcia ministerialnej konferencji poświęconej niezależności energetycznej w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

Drugi wielki plan pomocy publicznej, podobny do tego z okresu kryzysu pandemicznego Covid-19, jedynie zwiększy wzrost cen – ocenił Le

W 1973 miał miejsce największy w historii XX wieku kryzys paliwowy, którego początek dała napaść koalicji Egiptu i Syrii na Izrael – wojna Jom Kipur. Państwa arabskie eksportujące ropę naftową wstrzymały jej dostawy do krajów, które poparły Izrael, czyli m.in do USA, Wielkiej Brytanii i Holandii. W skutek tych wydarzeń OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) znacznie podniosła ceny ropy z ok. 5 USD za baryłkę (ok. 159 l) do prawie 12 USD.

źródło: PAP za Bankier.pl