Fibrain Sp. z o.o. to Brylant Polskiej Gospodarki, Efektywna Firma, Gepard Biznesu i Mocna Firma Godna Zaufania 2019
Fibrain Sp. z o.o. w Zaczerniu została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XIV edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2019, XII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2019, XII edycji Konkursu Efektywna Firma 2019 i VII edycji Programu Promocyjnego Mocna Firma Godna Zaufania 2019 na podstawie danych finansowych.
Fibrain Sp. z o.o. rozwija się bowiem dynamicznie (średnia z dynamik przychodów ze sprzedaży i zysku netto w latach 2017-2018 wyniosła w jej przypadku 115,9 proc.) i efektywnie (średni stosunek zysku netto do przychodów ze sprzedaży w latach 2017 i 2018 r. osiągnął poziom 5,5 proc). To przyniosło jej tytuły Gepard Biznesu 2019, Efektywna Firma 2019 i Mocna Firma Godna Zaufania 2019.
Wartość rynkowa Fibrain Sp. z o.o. w marcu 2019 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 293 mln zł, co dało jej tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2019.
FIBRAIN Sp. z o. o. jest nowoczesnym polskim producentem i światowym dostawcą w branży systemów teleinformatycznych i telekomunikacji światłowodowej. Ponad dwudziestoletnia systematycznie realizowana strategia rozwoju, ukierunkowana na projektowanie i wdrażanie nowatorskich rozwiązań, jak również ulepszanie oraz rozbudowa własnych produktów, przyniosła firmie FIBRAIN pozycję lidera na rynku telekomunikacji światłowodowej w Polsce.
Badania i rozwój (R&D) to jedna z nadrzędnych dziedzin firmy, stanowiąca podstawę jej funkcjonowania. Wieloletnie doświadczenie nauczyło firmę, że nie wystarczy być- należy daleko patrzeć i wysoko mierzyć. W 2013 roku FIBRAIN otworzył nowoczesny kompleks budynków Produkcyjno-Laboratoryjnych w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS SSE S-1, S-2 i uruchomił jedną z najnowocześniejszych w Europie produkcji kabli światłowodowych. Następnym kamieniem milowym w rozwoju firmy to rok 2015, w którym nastąpiło otwarcie kolejnego nowoczesnego Zakładu Produkcyjno-Laboratoryjnego Technologii Światłowodowych i Fotonicznych na terenie mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W jego skład wchodzi Laboratorium, Produkcja Connectivity i Montaż oraz Produkcja elementów plastikowych. Dzięki nowej inwestycji FIBRAIN uzyskał komercyjne możliwości produkcyjne włókna światłowodowego. Jest to jedyna tego typu produkcja w Polsce i jedna z kilku w Europie. Proces produkcyjny włókna obejmuje zarówno wytwarzanie preform (w technologii FCVD i mikrostrukturalnej), jak wyciąganie włókna ze szklanej preformy. Dzięki tej inwestycji firma rozpoczęła produkcję włókien specjalnych do zastosowań telekomunikacyjnych, czujnikowych i przemysłowych.
Konstruktorzy i inżynierowie w wyspecjalizowanych i świetnie wyposażonych laboratoriach na szeroką skalę współpracują z czołowymi uczelniami w Polsce (np. UMCS) oraz zagranicznymi, a także z firmą InPhoTech – wiodąca polską firmą technologiczną. Wspólnie opracowują nowe produkty i technologie z naciskiem na technologie nanostrukturalne i organiczne. Dzięki unikalnym na skalę europejską kompetencjom obejmującym niszowe obszary projektowania kabli światłowodowych i zaawansowane narzędzia technologiczne, eksperci FIBRAIN są w stanie podjąć się realizacji nawet najbardziej wymagających projektów.
Obecnie FIBRAIN posiada trzy ośrodki produkcyjne zlokalizowane w Polsce, których powierzchnia obejmuje ok. 18,000 mkw. Dwa z nich zajmują się produkcją komponentów światłowodowych opierając się na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych. Firma produkuje również systemy światłowodowe wchodzące w skład technologii FTTH, mikrokanalizacji i sieci napowietrznych. Produkcja patchcordów miedzianych została oparta na wtykach RJ45, stworzonych przez dział R&D firmy, zgodnie z najnowszymi standardami oraz normami okablowania strukturalnego wyprzedzając ich wymagania. Całość produkcji jest weryfikowana z wykorzystaniem dedykowanych jednostek pomiarowych. Szeroki zasięg działalności firmy potwierdzają prężnie funkcjonujące oddziały w całym kraju, łącznie w 7 miastach: w Rogoźnicy, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Katowicach, Sopocie i Wrocławiu.
Więcej o firmie pod adresem: https://fibrain.pl
—
Instytut Europejskiego Biznesu powstał 12 grudnia 2005 r. w Warszawie, zajmuje się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw oraz eksportu. Wydaje dzienniki internetowe EuropejskaFirma.pl, PolskieBrylanty.pl i GepardyBiznesu.pl. Organizuje Kongresy Nowoczesnej Gospodarki.
W ciągu 13 lat dokładnie przeanalizował wyniki finansowe 80 tysięcy polskich firm. Analizy opiera głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne. Badania eksportu IEB prowadzi według informacji pozyskanych z Urzędów Celnych.
IEB organizuje Konkurs Gepardy Biznesu od 2006 r. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., IEB przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.
Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.
Na podstawie danych z KRS Instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Program Promocyjny Mocna Firma Godna Zaufania.
Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów jest wyższy niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.
Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.
Na podstawie danych finansowych IEB liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.
Od 2013 r. na podstawie danych z Urzędów Celnych IEB organizuje Konkurs Światowa Firm Worldwide Company. Tytuł Światowa Firm Worldwide Company przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 3 krajów.
Każdego roku do IEB zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w konkursach IEB.