Wielcy Modernizatorzy

Fabryka Broni w Wólce Klwateckiej

To nie tylko inwestycja w mury, ale także w nowe technologie, a więc w przyszłość – przekonywał w lipcu 2014 r.  Tomasz Nita, prezes Fabryki Broni podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby firmy w Wólce Klwateckiej.

Zaproszeni goście mogli przy okazji podziwiać w akcji najnowsze dziecko FB – karabin MBSB i pistolet parabellum.

 

 

Budowa nowej siedziby Fabryki Bronin zaczęła się w listopadzie 2012, a zakończyła w marcu 2014 roku. Inwestycja kosztowała 103 mln zł, z czego 72 mln zł pokryła Agencja Rozwoju Przemysłu; ponad 20 mln zł dał Polski Holding Obronny, a prawie 11 mln wygospodarowała FB z własnego budżetu.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę tu być. I to z kilku powodów – mówiła obecna na otwarciu FB marszałek Sejmu Ewa Kopacz. – Pierwszy to ten, że wspaniała Fabryka Broni ma nową siedzibę i nowe produkty. Drugi to ten, że 100 mln zł zostało zainwestowane w bardzo dobrym miejscu i w bardzo dobrym celu. Radom jest piękną wizytówką szalenie dobrej jakości w przemyśle zbrojeniowym. Polska może liczyć na dobre sojusze, ale także powinna być sama silna, siłą dobrego uzbrojenia. I myślę, że nie mamy się czego wstydzić.

DO REPREZENTACJI

Najnowszym dziełem Fabryki Broni – karabinkiem z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, w wersji reprezentacyjnej, dysponować będzie kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. I już podczas otwarcia żołnierze mogli sprawdzić, jak ta broń się sprawuje, a zaproszeni goście – podziwiać ich i karabinek podczas musztry paradnej. – Pierwszy raz w historii Wojska Polskiego kompania będzie mieć polski karabin. Do tej pory używano broni niemieckiej albo radzieckiej – podkreślano.

 

Jednak wytwory Fabryki Broni nie służą tylko do reprezentacji. Możliwości karabinu MSBS i drugiej nowości – pistoletu parabellum zaprezentowano zebranym na otwarciu zakładu podczas pozorowanej akcji odbijania zakładników z rąk terrorystów przez specjalny oddział wojska i oddział antyterrorystyczny policji.

– Nasze produkty sprzedajemy polskiej armii i policji, ale walczymy też mocno o rynki zagraniczne. MSBS jest bacznie obserwowany na świecie. Pokazywaliśmy go na targach – zarówno cywilnych, jak i wojskowych – w Stanach Zjednoczonych i muszę powiedzieć, że cieszył się wielkim zainteresowaniem – zdradził prezes Nita.

Przypomnijmy: Fabryka Broni Fabryka Broni zarejestrowała wiosną w Teksasie spółkę, która zajmie się dystrybucją wyrobów radomskiego zakładu w USA.

420 OSÓB W NOWOCZESNYM OBIEKCIE

– Nowoczesne rozwiązania, które stosuje Fabryka Broni, dzięki przeprowadzce do nowej siedziby i zakupowi nowych technologii, stanowią bazę do osiągnięcia sukcesu – mówiła Beata Oczkowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Życzę panu prezesowi, żeby ambitne plany sprzedaży broni armii amerykańskiej się powiodły.

Nowo wybudowana Fabryka Broni to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. W Wólce Klwateckiej powstały hale produkcyjne, laboratoria, budynki administracyjne i strzelnice, w tym jedyna w Polsce, gdzie broń przestrzeliwuje się do specjalnego basenu z wodą. Za prawie 40 mln zł (ze 103 mln zł) kupione zostały nowoczesne technologie, zmodernizowano też istniejący park maszynowy. FB już w nowym miejscu pracuje, w dawnej siedzibie przy ul. 1905 Roku pozostała tylko cząstka produkcji. Przeprowadzka trwała około dwóch miesięcy i była prowadzona tak, by nie zakłócać procesu produkcji. Do nowej siedziby przeniosła się także cała załoga – FB zatrudnia w tej chwili 420 osób.

DOBRE PERSPEKTYWY

– W ciągu ostatnich trzech lat zwiększyliśmy zatrudnienie o 35 procent, co bardzo ważne i dla nas, i dla miasta. W ubiegłym roku mieliśmy nie tylko rekordowe przychody – w wysokości 56 mln zł. Udało się nam także osiągnąć rekordowy zysk – 2 mln zł – wylicza prezes Tomasz Nita.

Modułowy System Broni Strzeleckiej to w sumie 10 różnych typów karabinków plus jedenasty dla kompanii reprezentacyjnej. Opracowanie MSBS kosztowało 10 mln zł. W drugiej połowie tego roku z taśm zejdzie partia wdrożeniowa – sto sztuk. Normalna produkcja tzw. kolbowej wersji MSBS ruszy w przyszłym roku, pół roku później zacznie się produkcja wersji bezkolbowej.

źródło: www.rekord24.pl