Częstochowskie wodociągi eksploatują drugą co do długości sieć
Częstochowska woda jest zdrowa, świeża, klarowna, pozbawiona zanieczyszczeń toksycznych i organicznych. Jest bezpieczna, bo poddawana stałej kontroli w akredytowanym laboratorium wodociągów. Nie ustępuje wodom butelkowanym, zapewnia Andrzej Babczyński, Prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie.
Rozmowa z Andrzejem Babczyńskim, Prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w CzęstochowieCzęstochowskie przedsiębiorstwo od kilku lat zajmuje czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach. Po raz trzeci jest też laureatem konkursu Gepardy Biznesu. Jak zarządzać firmą, by osiągać tak dobre wyniki?
Częstochowskie wodociągi eksploatują drugą co do długości sieć wodociągową w Polsce, jesteśmy dużym przedsiębiorstwem, a nasze działania wpisują się w nurt rozwoju technologii i nauki. Nie mamy kompleksów nie tylko na tle kraju, ale i Europy.
A odnośnie zarządzania, podstawowym założeniem jest przyjęcie dobrego modelu biznesowego, trzeba wyznaczyć jasne cele, sposób i czas ich realizacji. Ważne jest globalne długofalowe planowanie, ale i stałe monitorowanie wszystkich procesów.
Przedsiębiorstwo ujmuje, uzdatnia i dystrybuuję każdego dnia blisko 50000m3 wody, to ogromna produkcja. W tej produkcji wyróżnić można wiele obszarów potwierdzających innowacyjne, a zarazem efektywne zarządzanie. Jednym z ciekawszych wskaźników, świadczących właśnie o zarządzaniu, jest Infrastrukturalny Indeks Wycieków. W przeciwieństwie do procentowego wskaźnika strat wody indeks ten jest niezależny od wielkości sprzedaży, z tego tytułu promuje należycie utrzymane układy sieci, bez względu na wielkość pobieranej wody przez klientów. Od kilku lat obserwujemy stopniową poprawę przedmiotowego wskaźnika. Osiągnęliśmy wskaźnik równy 1,43 podczas gdy jego średnia wartość w Polsce jest bliska 5.