Gepardy Biznesu

Creotech Instruments – lider polskiego sektora kosmicznego

Zlokalizowana w podwarszawskim Piasecznie Creotech Instruments S.A. to spółki inna niż wszystkie. Stworzyła ją trójka młodych, polskich naukowców, którym zamarzyło się zbudowanie nad Wisłą branży kosmicznej z prawdziwego zdarzenia. Creotech z powodzeniem realizuje kolejne projekty kosmiczne i ma apetyt na więcej. Ambicją Creotech Instruments S.A. jest stać się narodowym integratorem satelitów.

Początkowo spółka związana była z projektem naukowym „Pi of the Sky”, którego celem było automatyczne obserwowanie nieba w poszukiwaniu rozbłysków optycznych pochodzenia kosmicznego. Pierwszy sukces pociągnął za sobą kolejne i dziś firma zatrudnia kilkudziesięciu zdolnych naukowców i inżynierów. Creotech to lider całej rodzącej się w Polsce branży, która uchodzi za najbardziej innowacyjną na świecie. Co warte podkreślenia firma kontrolowana jest w 100% przez polski kapitał.

Pasmo kosmicznych sukcesów

Firma bierze udział we wspólnym projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej i jej rosyjskiej odpowiedniczki, Roskosmos – misji ExoMars 2016. Celem misji jest szukanie śladów życia na Marsie.

Image

Firma stoi także na czele konsorcjum SAT-AIS-PL, którego zadaniem jest budowa pierwszego polskiego satelity użytkowego. W skład konsorcjum wchodzą także firmy: Hertz Systems i Atos Polska i Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego oraz instytucje naukowe: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności i Akademia Morska w Gdyni. SAT-AIS-PL będzie częścią systemu bezpieczeństwa ruchu morskiego.

Image

Konsorcjum, któremu lideruje Creotech Instruments S.A., wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi. Projekt EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych zleconych kiedykolwiek przez Europejską Agencję Kosmiczną polskim podmiotom. Wartość projektu przekracza 8 mln złotych.
W ramach projektu w Polsce powstaje potężne repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych m.in. przez satelity Landsat, Evisat i Sentinel. Oprócz stworzenia bazy danych, polskie konsorcjum odpowiada za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych.

Nie tylko kosmos

Kosmiczna firma z Piaseczna zorientowana jest na projekty kosmiczne, ale rozwija także inne nogi biznesowe. Oferuje technologie i aplikacje użytkowe, z których korzystają m.in. ośrodki naukowo-badawcze, operatorzy telekomunikacyjni i sieci handlowe w Polsce i na świecie. Elektronika i specjalistyczna aparatura pomiarowa wyprodukowana przez Creotech wykorzystywana jest w najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucjach badawczych świata.

Image

Firma świadczy także usługi montażu kontraktowego dla wymagających klientów biznesowych, dla których jakość jest najważniejsza. Tę najwyższą jakość montowanych układów elektronicznych gwarantuje „kosmiczny” cleanroom, czyli kompleks pomieszczeń spełniających rygorystyczne standardy montażu elementów kosmicznych przeznaczonych dla satelitów i stacji kosmicznych.

Creotech Instruments S.A. w Warszawie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w X edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2015 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.