Częściowe zamknięcie gospodarki z powodu koronawirusa spowodowało największy spadek polskiego PKB w historii – 9,3 proc. w pierwszym półroczu

PKB Polski w drugim kwartale br. spadło o 8,2 proc. rok do roku i o 8,9 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem br. – poinformował Główny Urząd Statystyczny 14 sierpnia 2020 r.

Można już oficjalnie ocenić, że Polska jest po raz pierwszy od drugiej wojny światowej w recesji gospodarczej. Ekonomiści przyjmują, że recesja techniczna ma miejsce, gdy PKB kraju spada (w ujęciu kwartał do kwartału) przez dwa kwartały z rzędu.

Taki okres właśnie przytrafił się obecnie Polsce. Po spadku polskiego PKB o 0,4 proc. w pierwszym kwartale br. (w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy 2019 r.), teraz GUS poinformował o spadku w drugim kwartale o 8,9 proc. w ujęciu kwartał do kwartału. To największy kwartalny spadek PKB Polski od kiedy GUS bada stan polskiej gospodarki.

Łącznie w pierwszym półroczu 2020 r. PKB Polski spadło o blisko 9,3 proc.

Drugi kwartał 2020 r. to okres największych administracyjnych ograniczeń narzuconych gospodarce przez polskie władze polityczne z powodu ataku koronawirusa.  Kwiecień był czasem najbardziej ścisłego lockdownu. Ograniczenia były stopniowo luzowane i zdejmowane z kolejnych branż dopiero w maju i czerwcu.

źródło: GUS, Gazeta.pl