Aktualności

Wicepremier Mateusz Morawiecki wybrał KONGRES 590 na miejsce ogłoszenia „Konstytucji dla biznesu”

 Nie ma dla mnie nic ważniejszego niż wzmacnianie polskich firm i pomnażanie krajowego kapitału – mówi przed rzeszowskim Kongresem 590, wicepremier Mateusz Morawiecki, architekt nowoczesnego planu gospodarczego dla Polski, opracowanego pod nazwą „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

O tym jak z mikrofirm mają powstawać małe firmy, z małych średnie, a ze średnich te duże, będziemy rozmawiać – jestem przekonany, że owocnie – podczas rzeszowskiego Kongresu, do udziału w którym zapraszam gorąco wszystkim polskich przedsiębiorców – dodaje Mateusz Morawiecki.

Nadzorujący ministerstwa finansów i rozwoju wicepremier Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że w dzisiejszym świecie każde wysokorozwinięte państwo wspiera swoich przedsiębiorców. Udział państwa musi skupiać się głównie na wytyczaniu ram regulacyjnych, tworzeniu systemu zachęt inwestycyjnych oraz znoszeniu barier tłamszących potencjał rozwojowy przedsiębiorczości. W Polsce przez ostatnie ćwierćwiecze narosło mnóstwo regulacji i wymogów prawnych wokół prowadzenia prywatnego biznesu. Sprostanie im codziennie angażuje mnóstwo sił i czasu polskich przedsiębiorców, którzy tracą swój potencjał na zaspokojenie wymogów biurokracji, zamiast angażować się w rozwój swoich firm. Likwidację bardzo dużej liczby niepotrzebnych obowiązków przyniesie „Konstytucja dla biznesu” – pakiet wielu zmian legislacyjnych opracowanych w Ministerstwie Rozwoju, kierowanym przez wicepremiera Morawieckiego.
– Konstytucja dla biznesu, która swoją premierę będzie miała właśnie na KONGRESIE 590, to oczekiwany przez polskich przedsiębiorców zbiór fundamentalnych zasad, określający na nowo i nowocześnie zarazem, relację pomiędzy przedsiębiorcą
a państwem. Jednym z jego elementów będzie np. klauzula pewności prawa. Chodzi o to, by niemożliwa była dowolna interpretacja przepisów przez urzędnika, co w przeszłości wielokrotnie kończyło się wysokimi karami, jakie naliczano przedsiębiorcom, czasem za kilka lat wstecz. Skończymy z takimi praktykami. To tylko jeden z przykładów, bo zmian ułatwiających codzienne funkcjonowanie przedsiębiorcom będzie bardzo dużo – zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki.
Pierwszą edycję KONGRESU 590, który 17 i 18 listopada odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Rzeszowie objął honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzej Duda.