Aktualności

W Niemczech groźba recesji, a mimo to Polska rozwija się znacznie szybciej od Chin

„Niemiecka gospodarka nie radzi sobie zbyt dobrze. Według wstępnych danych, PKB Niemiec spadło w IV kwartale 2021 roku o ok. 0,5-1%. Oznacza to, że jeżeli ich PKB spadnie w I kwartale, to recesja w Niemczech stanie się ponownie faktem. Tymczasem wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł ponad 6%. To nie tylko znacznie szybciej niż u Niemców, ale w tyle zostawiamy nawet Chiny”, napisał Radosław Ditrich w ObserwatorzeGospodarczym.pl

Głównym powodem spadku w Niemczech może być zastój przemysłu motoryzacyjnego. Jak wynika z danych Verband der Automobilindustrie, niemiecka motoryzacja w 2021 roku wyprodukowała jedynie 3,1 mln samochodów osobowych. To najgorszy wynik od 46 lat i o 12% mniej niż w poprzednim roku.

Kiepskie rezultaty osiąga także chińska gospodarka. W IV kwartale poprzedniego roku, PKB Chin urosło jedynie o 4%. To jeden z najgorszych wyników ostatnich lat oraz wynik gorszy od polskiego.

Jak szacują ekonomiści Polskiego Instytut Ekonomicznego, w IV kwartale 2021 roku, polski PKB urósł aż o 6,2% r/r. Oznacza to, że nasz kraj rozwija się 1,5 razy szybciej od Chin. Wśród powodów tak dużego wzrostu można wymienić przede wszystkim bardzo silną konsumpcję oraz eksport. Polski eksport w przeciwieństwie do państw regionu, nie tylko nie spadł, ale dynamicznie urósł w czasie pandemii. Jest to głównie zasługa silnego przemysłu.

Dynamika produkcji przemysłowej wzrosła w Polsce w grudniu do 16,7%r/r, podało PIE.  Najlepsze wyniki odnotowali producenci metali oraz branża chemiczna. Przemysł wzrósł w IV kwartale o 13,2%.

Wyniki naszego przemysłu na tle państw regionu prezentuje poniższy wykres autorstwa PIE.

#potężnagospodarka #dynamicznyprzemysł #polskiesukcesy