Dla Zdrowia

Opole jest dobrym miejscem do prowadzenia biznesu

Od kilku lat prowadzona jest konsekwentna polityka miasta mająca na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców, jak również pozyskanie nowych inwestorów. W tym celu przygotowany został Opolski Program Pomocy Przedsiębiorcom, który zakłada ulgi w podatkach lokalnych dla inwestujących na terenie miasta”, mówi Maciej Wujec, Naczelnik Wydziału Gospodarki i Innowacji Urzędu Miasta Opola.

Maciej Wujec, Naczelnik Wydziału Gospodarki i Innowacji Urzędu Miasta Opola:

Opole jest dobrym miejscem do zakładania i prowadzenia biznesu. Wyniki rankingu nie są przypadkowe. Od kilku lat prowadzona jest konsekwentna polityka miasta mająca na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców, jak również pozyskanie nowych inwestorów. W tym celu przygotowany został Opolski Program Pomocy Przedsiębiorcom, który zakłada ulgi w podatkach lokalnych dla inwestujących na terenie miasta. Rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy są głównymi celami strategicznymi miasta. W 2012 r. została przyjęta Strategią rozwoju Opola do 2020.
Lata 2011 – 2013 były przełomowe pod względem podjętych decyzji o inwestowaniu i rozpoczęciu inwestycji na terenie podstrefy Opole Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i poza nią, co z pewnością przyczyni się do poprawy sytuacji przedsiębiorstw i rynku pracy w Opolu w najbliższych latach. W mieście zainwestowało 11 firm w tym m.in.  Polaris ( branża motoryzacyjna), Pasta Food (branża spożywcza).
Nie bez znaczenia jest również  wsparcie jakie przedsiębiorcy  otrzymują na każdym etapie procesu zakładania i prowadzenia biznesu. Odbywa się to  w ramach specjalnie stworzonego w tym celu  systemu obsługi inwestorów. Powołany został Wydział Gospodarki i Innowacji,  który ma na celu poszukiwanie inwestorów oraz ich obsługę, a także wspieranie na każdym etapie realizacji inwestycji. Bezprecedensowym przykładem takiego wsparcia jest wydanie inwestorowi rozpoczynającemu działalność na terenie opolskiej strefie ekonomicznej pozwolenia budowlanego w ciągu jednego dnia.
Opole zostało wyróżnione w VII edycji ogólnopolskiego Konkursu Samorząd Przyjazny Biznesowi 2013.