Aktualności

MassChallenge, globalny program wspierający młode innowacyjne firmy, wchodzi do Polski!

MassChallenge, jeden z największych na świecie akceleratorów dla startupów technologicznych, rozpoczyna współpracę z Fundacją Przedsiębiorczości Technologicznej oraz PKO Bankiem Polskim. Jej celem jest wsparcie rozwoju środowiska startupowego w Europie i wzmocnienie polskiego ekosystemu innowacji. Pierwszym etapem wprowadzenia akceleratora do Polski będzie program Bridge to MassChallenge, do którego nabór rozpocznie się wczesną jesienią br.

Polska jest drugim po Wielkiej Brytanii krajem w Unii Europejskiej, w którym realizowany będzie program MassChallenge. Na świecie projekt wspierają m.in. takie firmy jak IBM, Microsoft, Bosch czy Procter&Gamble. Start programu ogłoszono w trakcie odbywającego się w Krakowie kongresu Impact’17.

Naszym celem jest stymulacja innowacji oraz pobudzenie aktywności przedsiębiorców w Polsce poprzez wspieranie startupów o wysokim potencjale rozwoju, będących w początkowej fazie wzrostu – powiedział Mike LaRhette, prezes MassChallenge. – Czekamy na współpracę z przedsiębiorcami w całym regionie, aby pomóc im w pełni wykorzystać ich potencjał – dodał.

Pierwszy akcelerator MassChallenge uruchomiono w Bostonie w 2010 r. Program sukcesywnie zwiększa swój zasięg, działając m.in. w Londynie, Meksyku, Jerozolimie i Lozannie. Do tej pory w ramach projektu wsparcie uzyskało ponad 1200 startupów, które zebrały 2 mld USD finansowania, wygenerowały ponad 900 mln USD przychodu i stworzyły 65 tys. miejsc pracy. Operatorem programu w Polsce jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, odpowiedzialna m.in. za realizację  akceleratora MIT Enterprise Forum Poland, w ramach którego wsparcie otrzymało dotychczas niemal 50 młodych, innowacyjnych polskich przedsiębiorstw.

W ramach programu MITEF Poland prowadzimy akcelerację startupów na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Specyfika MassChallenge jest nieco inna. Do udziału w projekcie zapraszamy przedsiębiorstwa młode, ale już sprzedające swoje produkty i usługi – mówi Paweł Bochniarz, prezes zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej. – W przypadku tego programu  nie ograniczamy się też jedynie do startupów z Polski. Ciekawych projektów z wysokim potencjałem rozwoju będziemy poszukiwać w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszy nabór rozpoczniemy już wczesną jesienią tego roku – dodaje.

Bridge to MassChallenge to pierwszy krok do zbudowania marki MassChallenge Poland. W pilotażowej edycji programu akcelerację przejdzie 25 startupów technologicznych. W kolejnych etapach zostanie uruchomiony kompleksowy stacjonarny program akceleracyjny, do którego rocznie rekrutowanych będzie nawet 80 zespołów z regionu CEE, rozwijających stosunkowo już dojrzałe startupy generujące przychody. Pierwszym partnerem projektu w Polsce został PKO Bank Polski, który z dużym zaangażowaniem wspiera pomysły młodych przedsiębiorców rozwijających innowacyjne technologie i prezentujących nieszablonowy sposób myślenia.

PKO Bank Polski realizuje Strategię 2020, która zakłada transformację cyfrową Banku i wzrost innowacyjności jego usług. Współpraca z MassChallenge uzupełnia dotychczasowe aktywności banku na rzecz rozwoju środowiska startupów technologicznych w Polsce, istotnie poszerzając nasz dostęp do wiedzy o ciekawych pomysłach w obszarze fintech, które z korzyścią dla klientów mogłyby zostać zaimplementowane w banku. Chcemy też przyciągać do Polski startupy z pozostałych krajów, po to aby zwiększać innowacyjność polskiej gospodarki. Po pełnym wdrożeniu projektu, Polska będzie dysponowała największym w Unii Europejskiej akceleratorem dla startupów – mówi Szymon Wałach, Dyrektor Pionu Analiz i Strategii w PKO Banku Polskim.

PKO Bank Polski jest też m.in. Głównym Partnerem programu akceleracji MIT Enterprise Forum Poland oraz Patronem Startup Weekend Warsaw, a od 2015 roku współpracuje z D-RAFT w zakresie wyszukiwania unikalnych rozwiązań technologicznych. Ponadto, na początku roku PKO BP, jako pierwsza polska instytucja finansowa, zainwestowała w startup fintechowy.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI:

Tomasz Gierwat

tgierwat@mnhtninc.com

+48 690.916.130

 

O Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej:

Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej jest dynamicznie rozwijającą się organizacją, pomagającą korporacjom i dużym przedsiębiorstwom współpracować z innowacyjnymi startupami technologicznymi. Jako operator  akceleratora MIT Enterprise Forum Poland, licencjonowanego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT), oraz partner międzynarodowego programu akceleracji Mass Challenge, stanowimy jeden z unikalnych na polskim rynku podmiotów oferujących efektywne i pełne przygotowanie korporacji do modelu innowacji opartego o współpracę ze startupami. Działania Fundacji związane z akceleracją startupów technologicznych zostały objęte patronatem Ministerstwa Rozwoju.

O programie MassChallenge:

MassChallenge jest najbardziej przyjaznym początkującym startupom akceleratorem na świecie. MassChallenge wzmacnia innowacyjne ekosystemy i sprzyja tworzeniu wysokiej jakości miejsc pracy poprzez wspieranie przedsiębiorców i łączenie ich z globalną siecią MassChallenge. Program współpracuje z lokalnymi podmiotami w celu zrozumienia potencjalnej i strategicznej wartości ich unikatowego ekosystemu, umożliwia im budowę ich społeczności innowacyjnych i łączy je z globalnymi rynkami. Do tej pory 1,211 absolwentów MassChallenge zdobyło ponad 2 miliardy dolarów finansowania, wygenerowało około 900 milionów dolarów przychodów i utworzyło ponad 65 000 nowych miejsc pracy.