Światowa Firma

Mali przedsiębiorcy eksportujące swoje produkty otrzymają dodatkowe wsparcie

Bank Gospodarstwa Krajowego ma pomóc małym firmom, które chcą rozpoczynać swoją działalność od eksportu. Taka zapowiedź znalazła się w exposé premier Ewy Kopacz.

Ważnym elementem jest zapowiedź rozszerzenia realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu de minimis, czyli programu wspierającego małe firmy, które chcą eksportować swoje towary. To istotne, dlatego że jest sporo małych firm, które rozpoczynając działalność gospodarczą, mają utrudniony dostęp do kredytu, bo nie mają historii biznesowej, ale na przykład chciałyby od razu eksportować – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Program de minimis to rządowa stymulacja dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. W jego ramach Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banków kredytujących udziela firmom gwarancji. Łączna wartość takiej pomocy może sięgnąć nawet 200 tys. euro. Zgodnie z zapowiedzią premier Kopacz, już niedługo takie gwarancje będą mogli otrzymać również przedsiębiorcy zaciągający kredyt na rozwój eksportu. BGK zwiększy środki na wsparcie do 25 mld zł, a funkcjonowanie programu zostanie wydłużone do 2016 roku.

źródło: Newseria