AktualnościNajpiękniejsze Budynki

Jak będzie wyglądało miasto przyszłości?

Dyskusje architektów o najnowszych trendach na Łódź Design Festival. Czy dzisiaj, podobnie jak w przełomowych momentach, potrzebna jest ogólnopolska narada architektów? Tym pytaniem Filip Springer zapowiadał tegoroczną, już drugą edycję Archibloku. 5 października przedstawiciele uznanych pracowni architektonicznych zebrali się, by zdiagnozować najważniejsze problemy, z którymi musi się zmierzyć branża projektowa. O czym dyskutowano?

 

W czwartkowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele pracowni z Grupy Centrala, HS99, Architecture Snob, Ugo Architecture, Ultra Architects, WWAA. Prowadzone dyskusje w dużej mierze skupiały się wokół aktualnych problemów, a także na prezentacji projektów i realizacji obecnych na Archibloku pracowni. Małgorzata Kuciewicz z Grupa Centrala podkreślała jak ważne jest wykorzystywanie już powstałej tkanki miejskiej, a nie budowanie kolejnych budynków. Natomiast Natalia Paszkowska z WWAA wskazywała na konieczność zmiany
w strukturze miejskiej w związku ze stale rosnącą liczbą ludności miast.

 

Najnowsze dane wskazują, że w 2050 roku w miastach będzie mieszkać nawet 75% ludności. Zatem przestrzeń do życia i dostępne zasoby stale się kurczą, dlatego to dobry czas, by nauczyć się nimi dzielić. Jak? Dobrym rozwiązaniem są właśnie aplikacje, które uczą „współdzielenia”, „Blablacar” lub „Airbnb” mówi Natalia Paszkowska z pracowni WWAA.

 

Trendy kolorystyczne na Łódź Design Festival

5 października, w czwartek nie zabrakło również rozmów o najważniejszych trendach kolorystycznych. Już po raz 15 Globalne Centrum Estetyczne AkzoNobel we współpracy
z ekspertami opracowało Kolor Roku 2018. Podczas wykładu Heleen van Gent, Dyrektor Artystyczna Globalnego Centrum Estetycznego AkzoNobel ogłosiła, że jest nim różowy brąz – czyli subtelny i ciepły odcień różu, który nawiązuje do natury, drewna i domowego ogniska.

 

Nasze życie stale wymaga podejmowania trudnych decyzji, dlatego też wybór koloru powinien być prosty. Nasz dom oraz miejsce pracy powinny stać się przestrzenią relaksu, w której czujemy się bezpiecznie i to właśnie kolor odgrywa tutaj kluczową rolęmówi Heleen van Gent, AkzoNobel.

 

Przed nami jeszcze 2 dni inspirujących spotkań z designem. W sobotę, w czterech wywiadach przeprowadzonych na scenie Łódź Design Festival, reprezentanci międzynarodowych firm, a także niezależni eksperci odpowiedzą na pytania o dizajn generatywny, przemysł 4.0, gospodarkę okrężną i wpływ powszechnie używanych materiałów wnętrzarskich na jakość powietrza w naszych domach i biurach. Wystąpią przedstawiciele takich marek, jak: Meble VOX, IKEA, Pure Air Zone oraz EcoLife. Od godziny 10.00 będzie można wysłuchać dynamicznych prezentacji na temat trendów w aranżacji wnętrz. Pięć z nich  przedstawi Mecenas Festiwalu – Ceramika Paradyż.

 

W niedzielę, gościem specjalnym festiwalu będzie Jenny B. Osuldsen z norweskiego studia architektonicznego, która opowie o holistycznym podejściu do procesu tworzenia oraz śmiałych koncepcjach, które pozwoliły wznieść pracownię na szczyt światowej architektury.
8 października będziemy mogli od nowa spojrzeć na architekturę a to za sprawą wystąpienia Renato Rizzi, autora projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku oraz wielu budynków kulturalnych na świecie. Wystąpienie Renato Rizzi jest częścią szerszej prezentacji, poświęconej włoskiemu designowi.