Dziesięciu najbogatszych Niemców
Co roku „Manager Magazin” robi listę 10 najbogatszych osób w Niemczech. Pierwszy raz od wielu lat na pierwszym miejscu nie ma spadkobierców właścicieli BMW.
10. Reinhold Würth, prezes Würth-Gruppe: 9,2 mld euro
W wieku 21 lat Reinhold Würth przejął niewielką firmę ojca, która handlowała śrubami. Teraz Würth-Gruppe jest globalnym liderem w branży handlu materiałami montażowymi i mocującymi. Zatrudnia 70 tys. osób w 80 krajach na całym świecie. Reinhold Würth znany jest ze swojej działalności społecznej, wspiera sztukę, kulturę i wraz z żoną ufundował salę koncertową, na której otwarciu występował Sting. 82-letni biznesmen mieszka na zamku niedaleko miejscowości Künzelsau w Badenii-Wirtembergii i jest właścicielem jednego z największych jachtów motorowych świata.
9. Heinz Hermann Thiele, Knorr-Bremse AG: 9,6 mld euro
76-letni biznesmen w 1989 roku przekształcił firmę robiącą hamulce dla pociągów i samochodów ciężarowych w spółkę akcyjną. Dziś Knorr-Bremse ma obroty na poziomie 5,5 mld euro rocznie.
8. Klaus-Michael Kühne, Kühne+Nagel: 11 mld euro
Firma spedycyjna należąca do Klausa-Michaela Kühne jest światowym potentatem. Dodatkowo miliarder jest udziałowcem koncernu Hapag-Lloyd. Kühne finansuje i wspiera kilka fundacji, wybudował luksusowy hotel w Hamburgu i wspierał finansowo budowę Elbphilharmonie oraz klub piłkarski Hamburger SV. Miliarder na stałe mieszka w Szwajcarii.
7. Rodzina Otto, Otto Group: 13 mld euro
Sześc lat temu zmarł Werner Otto – założyciel domu wysyłkowego OTTO – od tego czasu biznesem zarządza jego syn Michael. Poza domem wysyłkowe rodzina Otto ma też firmę transportową Hermes oraz Sportscheck – sklep wysyłkowy z ubraniami i akcesoriami sportowymi. Otto Grupe to jedna z największych w Niemczech firm zajmujących się handlem internetowym.
6. Theo Albrecht Junior i Babette Albrecht, Aldi Nord: 18 mld euro
Mimo konfliktu w rodzinie spadkobiercy założyciela Aldi znaleźli się na 6 miejscu w zestawieniu. Theo Albrecht Junior walczy ze swoją szwagierką Babette Albrecht o wpływy w koncernie, a przede wszystkim o kontrolę nad fundacją, która zarządza majątkiem rodziny Albrecht. Do rodziny poza Aldi Nord należą także udziały w amerykańskiej sieci Trader Joe’.
5. Rodziny Albrecht i Heister, Aldi Süd: 21,5 mld euro
Po śmierci założyciela sieci Aldi-Süd – Karla Albrechta firmę odziedziczyła jego córka Beate i jej mąż Peter Heister. Zarządzają oni nie tylko sklepami na południu Niemiec, ale także austriacką i szwajcarską siecią Aldi a także sklepami w USA, Wielkiej Brytanii i Australii.
4. Georg i Maria-Elisabeth Schaeffler, Schaeffler-Gruppe: 22 mld euro
Koncern powstał pod koniec II wojny światowej i produkował elementy do gąsienic czołgów. Teraz jest producentem części do samochodów dla największych koncernów motoryzacyjnych. Firmą zarządza wdowa po założycielu Schaeffler-Gruppe Maria-Elisabeth Schaeffler i jej syn Georg. Po przejęciu producenta opon Continental firma była na skraju bankructwa, ale udało jej się wyjść na prostą.
3. Dieter Schwarz, Schwarz-Gruppe: 22 mld euro
Dieter Schwarz jest twórcą imperium sieci dyskontów Lidl. Pierwszy sklep powstał w 1973 roku w Ludwigshafen. Lidl ma w sumie ponad 10 tys. sklepów na całym świecie. W przyszłym roku obroty koncernu szacowane są na 100 mld dolarów. Do koncernu należy także sieć Kaufland.
2. Susanne Klatten i Stefan Quandt, BMW AG: 31,5 mld euro
To najbogatsze rodzeństwo Niemiec. W latach 50. ich ojciec Harald Quandt odziedziczył Quandt-Gruppe do której należy m.in. BMW i Mercedes-Benz. Rodzeństwo nie poprzestało jednak na odziedziczonym biznesie. Susanne Klatten jest też właścicielem koncernu chemicznego Altana oraz udziałowcem producenta turbin wiatrowych Nordex, a także udziałowcem SGL Carbon – producenta włókna węglowego. Klatten jest też najbogatszą kobietą w Niemczech.
1. Rodzina Reimann, JAB Holding: 33 mld euro
Na pierwszym miejscu listy najbogatszych Niemców jest rodzina Reimann – cztery osoby – Renate Reimann-Haas, Matthias Reimann-Andersen, Stefan Reimann-Andersen i Wolfgang Reimann – zajmujące się takimi biznesami jak sprzedaż perfum (Coty), mają sieci fast food i właścicielami producentów wyrobów skórzanych (Bally i Jimmy Choo). A ostatnio także zajmują się produkcją i dystrybucją ekspresów do kawy Senseo, kupując firmę D.E Master Blenders 1753. Są też udziałowcami koncernu Reckitt Benckiser. Podobnie jak właściciele obu części Aldi oraz właściciel Lidla – Reimannowie rzadko występują publicznie i nie pozwalają się fotografować.
źródło: rp.pl