Światowa Firma

Go Latin America – Ekwador

Instytutu Nowoczesnego Biznesu w ramach Programu Światowa Firma od listopada 2014 r. prowadzi kampanię promującą ekspansję polskich firm w Ameryce Łacińskiej pod nazwą Go Latin America.

Katolickie kraje Ameryki Łacińskiej są kulturowo bliższe Polsce niż Afryka czy Azja. Polacy są tam dobrze znani i lubiani m.in. dzięki polskiemu papieżowi Janowi Pawłowi II.

Najistotniejsze jest jednak, że niektóre gospodarki krajów Ameryki Łacińskiej rozwijają się dynamicznie, m.in. dzięki dynamicznemu wzrostowi demograficznemu.
Według opublikowanego 9 kwietnia 2014 r. raportu Banku Światowego pt. “International Flows to Latin America: Rocking the Boat?”, gospodarka regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów znajduje się obecnie w fazie powolnego wzrostu, który osiągnie w tym roku wartość 2,3 proc.

Ekwador – południowoamerykański kraj z łagodnym klimatem, przystępnymi cenami mieszkań i hojnymi świadczeniami został uznany za najlepsze na świecie miejsce dla ludzi trzeciego wieku.

Coroczny ranking 25 krajów najlepszych dla emerytów opublikował amerykański magazyn International Living. Wśród kryteriów oceny są koszty życia, ceny nieruchomości, klimat, jakość usług medycznych.

Na szczycie emeryckich rajów znalazł się wysokogórski Ekwador (graniczy z Kolumbią i Peru). Koszty życia są tu dwa razy niższe aniżeli w USA. Miesiąc można przyzwoicie przeżyć za 1,5 tys dol. wliczając w to wynajęcie mieszkania. Wizyta u lekarze kosztuje 10 dol. a obiad w restauracji – 2,5 dol.. Do tego ludzie w wieku powyżej 65 lat dostają zniżki na bilety lotnicze, transport publiczny i wydarzenia kulturalne. Do tego klimat jest do wyboru: można mieszkać na nizinach nad oceanem lub w górach u podnóża Andów. Mieszkanie z dwoma sypialniami nad brzegiem oceanu można w Ekwadorze kupić za mniej niż 100 tys. dol. Jednak jak zauważa magazyn, w ostatnim czasie ceny mieszkań zaczęły rosnąć z powodu coraz większego najazdu… emerytów.

Instytutu Nowoczesnego Biznesu, korzystają z bazy danych stworzonej na potrzeby Konkursu Światowa Firma 2013  sprawdził, jakie polskie firmy eksportują do Ekwadoru. 

Nie jest ich dużo – tylko 19.  W tej grupie jest kilka polskich spółek zagranicznych koncernów, producenci nawozów i kilka polskich dynamicznych firm.

Polskie firmy eksportujące do Ekwadoru
Lp. Nazwa firmy
1 Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.
2 Woodward Poland Sp. z o.o.
3 PCC ROKITA S.A.
4 Lincoln Electric Bester Sp. z o.o.
5 Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.
6 King Oscar Sp. z o.o.
7 PZ CORMAY S.A.
8 PZ HTL S.A.
9 Klingspor Sp. z o.o.
10 KRONOPOL Sp. z o.o.
11 Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
12 International Paper Kwidzyn Sp. z o.o.
13 DS SMITH POLSKA S.A.
14 3M Wrocław Sp. z o.o.
15 EATON TRUCK COMPONENTS Sp. z o.o.
16 Firma Oponiarska Dębica S.A.
17 LOTOS OIL S.A.
18 Baltic Spares Services Sp. z o.o.
19 ABB Sp. z o.o.