Aktualności

Gartner: Zaawansowana analityka biznesowa rośnie w siłę

Do 2018 roku ponad połowa dużych globalnych przedsiębiorstw będzie konkurować w oparciu o nowoczesną zaawansowaną analitykę, która pozwala wdrażać nowe modele biznesowe i oferować innowacyjne usługi – prognozuje firma Gartner.  W najnowszym raporcie autorzy wyróżniają rozwiązania SAS jako najlepsze narzędzia analityczne dla wybranych zespołów data science.

W dobie cyfryzacji rola Big Data oraz zaawansowanej analityki biznesowej staje się niezwykle istotna dla skutecznego rozwoju przedsiębiorstwa. Według raportu Gartnera ”Critical Capabilities for Advanced Analytics Platforms”, do 2020 roku ponad 75 proc. dużych i średnich organizacji na całym świecie będzie wdrażać zaawansowane narzędzia analityczne w celu zwiększenia efektywności procesu podejmowania decyzji biznesowych. Z drugiej strony aż 80 proc. dostawców aplikacji korporacyjnych będzie konkurować, oferując moduły analityczne  w swoich rozwiązaniach.

Od kilku lat analityka biznesowa jest numerem jeden na liście priorytetów technologicznych firm i jak potwierdzają wyniki badania firmy Gartner, jej wpływ na rozwój przedsiębiorstw dynamicznie rośnie.  Można powiedzieć, że w dzisiejszym cyfrowym świecie nie ma innego sposobu budowania innowacyjności i przewagi konkurencyjnej, niż wykorzystanie zaawansowanych platform analitycznych do wyselekcjonowania kluczowych dla firmy  informacji z oceanu dostępnych danych. Tym co decyduje o sukcesie jest szybkość działania i umiejętność natychmiastowej adaptacji do zachodzących zmian. Aby sprostać tym wyzwaniom, potrzebna jest wszechstronna wiedza dotycząca szerokiego spektrum obecnych uwarunkowań i przyszłych trendów. W dobie Big Data można ją zdobyć jedynie z wykorzystaniem technologii advanced analytics  – tłumaczy Patryk Choroś, Principal Business Solutions Manager w SAS Institute Polska.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na zaawansowane analizy, potrzebni są wykwalifikowani specjaliści data science, których rola w organizacjach staje się coraz bardziej istotna. To oni dzisiaj najlepiej potrafią odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii i środowisk Big Data. Ilość danych w Internecie rośnie na tyle szybko, że bez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów korzystających z zaawansowanych platform analitycznych, coraz trudniej wyobrazić sobie efektywne funkcjonowanie i rozwój takich branż, jak: bankowość, ubezpieczenia, telekomunikacja, retail, logistyka, a także przemysł. Analityka to nie tylko efektywne wsparcie marketingu i sprzedaży, ale też skuteczne narzędzie do zarządzania równie istotnymi obszarami, jak ryzyko i wykrywanie nadużyć.

Narzędzia SAS najlepsze dla wybranych zespołów Data Scientist

W tym samym raporcie Gartner opublikował zestawienie najlepszych narzędzi analitycznych dla zespołów data scientist, które zostało podzielone na 3 kategorie, w zależności od wielkości zespołu i firmy. Rozwiązania SAS uplasowały się na pierwszym miejscu w kategorii dużych zespołów liczących od 10 do 50 specjalistów, które potrzebują zaawansowanych wysokowydajnych platform z szerokim pakietem wyspecjalizowanych narzędzi, oferujących dostęp do wielu zróżnicowanych źródeł danych i  zaawansowane funkcje statystyczne. Dla dużych zespołów kluczowa jest również automatyzacja procesu zarządzania i tworzenia dużych ilości modeli matematycznych,  możliwość szczegółowego strojenia parametrów budowanych modeli predykcyjnych oraz wielokrotnego wykorzystania raz zbudowanych wzorców modeli (tzw. repozytorium modeli). Oferowana przez SAS platforma analityczna adresuje te zagadnienia, umożliwiając równocześnie bardzo szybkie produkcyjne wykorzystywanie modeli tworzonych w środowiskach Big Data.

Według autorów raportu narzędzia SAS są również najlepsze dla indywidualnych badaczy danych, którzy nie posiadają jeszcze zaawansowanych kompetencji data science i często przeprowadzają w firmie pilotażowe projekty w tym obszarze. Potrzebują oni prostych samoobsługowych i intuicyjnych narzędzi, umożliwiających przygotowanie, wizualizację i analizę danych oraz zautomatyzowany proces przygotowania modeli.

Przy wyborze narzędzi oraz platform analitycznych z jednej strony decydują szerokie możliwości  rozwiązania  w zakresie pozyskania i przygotowania danych o zróżnicowanej strukturze, pochodzących z wielu źródeł.  Z drugiej strony istotne są zaawansowane funkcje analityczne, które dają szerokie pole do analizy, symulacji, predykcji i eksperymentowania na danych. Jesteśmy u progu analitycznej rewolucji i chcemy, aby dostarczane przez nas rozwiązania do przetwarzania i analizy danych spełniały potrzeby różnych grup użytkowników w najwyższym możliwym stopniu, dlatego bardzo cieszy nas tak wysoka ocena rozwiązań SAS w raporcie firmy Gartner – mówi Patryk Choroś, Principal Business Solutions Manager w SAS Institute Polska.

źródło: Newseria