Wyróżnieni

Femax Sp. z o.o. to Gepard Biznesu, Wielki Brylant Polskiej Gospodarki i Wielki Modernizator 2022

Femax Sp. z o.o. w Gdańsku została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022, XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 i XI edycji Konkursu Wielki Modernizator 2022 na podstawie danych finansowych.

Spółka rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 30,6 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Jej wartość rynkowa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 154 mln zł, co dało jej tytuł Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Znalazła się na 4637. miejscu w prestiżowym rankingu Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022.

Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022

W latach 2019-2020 dokonała odpisów amortyzacyjnych na kwotę 2,4 mln zł, dzięki czemu zyskała tytuł Wielki Modernizator 2022.

Znalazła się na 6153. miejscu w prestiżowym rankingu Wielcy Modernizatorzy 2022.

Wielcy Modernizatorzy 2022

Femax to hurtownia oraz salon z wyposażeniem łazienek, techniką grzewczą i sanitarną. Posiada 13 oddziałów w takich miastach jak: Gdańsk, Bydgoszcz, Olsztyn, Elbląg, Wejherowo, Lębork, Chojnice, Kwidzyn, Starogard Gdański, Kościerzyna, Tczew, Gdynia, Świecie. Zaprasza również do sklepu internetowego.

W ofercie ma baterie Grohe, Hansgrohe, Kludi, Tres, Deante, Oras; zlewozmywaki Franke, Teka, Blanco; kabiny prysznicowe Sanplast, Kermi, Huppe, Sanswiss Ronal, Koło; ceramikę Cersanit, Koło, Villeroy&Boch, Duravit, Roca, Isvea, Keramag; kotły Immergas, Vaillant, Junkers, DeDietrich; grzejniki Purmo, Terma, Vasco, Irsap, Instal projekt, Zehnder. Oprócz wspomnianych producentów oferuje również produkty marek własnych: Gavia, Qik, Concept, Viteco. Wyróżnia je bardzo dobra jakość oraz atrakcyjna cena. Posiada również stelaże Geberit, Grohe, Tece, Viega oraz wanny Kaldewei, Sanplast, Koło, Cersanit.

Firma powstała w 1991 roku i z początku zajmowała się szeroko pojętymi usługami budowlanymi oraz

Na fali dynamicznych zmian ustrojowych w Polsce w 1994 roku zajęła się również sprzedażą hurtową zlewozmywaków stalowych oraz wyposażenia gastronomii, by w kolejnych latach sukcesywnie rozszerzać asortyment o kompleksowe wyposażenie łazienek oraz technikę grzewczą i instalacyjną.

Od początku istnienia do dnia dzisiejszego może pochwalić się w 100 proc.  polskim kapitałem.

Stała się wiodącym w regionie dystrybutorem najbardziej znanych marek wyposażenia łazienek i techniki grzewczej z siecią liczącą 13 placówek na obszarze trzech województw. Nieustanne inwestycje pozwalają jej osiągać każdego roku coraz lepsze wyniki finansowe. Zatrudnia ponad 130 osób. W centrali w Gdańsku posiadamy nowoczesny magazyn wysokiego składowania o powierzchni 6500 mkw na 3500 miejsc paletowych.

Do grona jej klientów należą zarówno salony wyposażenia łazienek, firmy wykonawcze i instalacyjne, architekci i projektanci wnętrz, deweloperzy jak i klienci detaliczni.

Aby sprostać ich wymaganiom wszystkie placówki są codziennie zaopatrywane co pozwala utrzymać dostępność produktów na bardzo wysokim poziomie a także zagwarantować szybką realizację zamówień.

W ofercie firma ma ponad 140 tysięcy pozycji asortymentowych obejmujących produkty z 4 branż: łazienek, ogrzewania, instalacji oraz wyposażenia kuchni. Starannie dobiera portfolio producentów dostępnych w placówkach bazując na najbardziej znanych markach, co gwarantuje utrzymanie wysokiej jakości produktów oraz pełną dostępność usług serwisowych.

W 2001 roku firma dołączyłą do Grupy ABG będącej jedną z pierwszych polskich grup zakupowych zrzeszającą największe firmy z zakresu wyposażenia łazienek, ogrzewania oraz instalacji sanitarnych.

W 2004 roku spółka uruchomiła jedną z pierwszych w Polsce platform B2B dla klientów hurtowych umożliwiającą składanie oraz kontrolę zamówień i rozliczeń przez Internet. W 2011 roku rozszerzyła działalność o nowy, dynamicznie rozwijający się kanał sprzedaży. W ramach kolejnych inwestycji w IT z początkiem 2015 roku wdrożyła system SAP – najbardziej zaawansowany na świecie system informatyczny – wraz z nową platformą zakupów FEMAX B2B dla klientów hurtowych.

W 2021 roku po 20 latach współpracy z Grupą ABG, została udziałowcem Grupy Instal-Konsorcjum Sp. z o.o., będącej największą w Polsce grupą zrzeszającą hurtownie instalacyjne. Dziś grupę IK tworzy 31 polskich firm z zajmujących się dystrybucją techniki sanitarnej, grzewczej i instalacyjnej posiadających ponad 150 placówek handlowych na terenie całego kraju i potencjał sprzedaży przekraczający 1mld złotych!

Więcej informacji o firmie na stronie internetowej: https://femax.pl

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 200 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski