Światowa Firma

Dwie gwiazdy na mapie Europy

Turcja usytuowana jest na styku Europy i Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – to właśnie do tego kraju z dwudniową wizytą przybył prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z przedstawicielami MG, PAIiIZ, KIG oraz polskimi przedsiębiorcami.

Jednym z punktów programu oficjalnej wizyty polskiej głowy państwa do Turcji był udział w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym, odbywającym się w Stambule 6 marca. W wydarzeniu uczestniczyli prezydenci obu krajów Bronisław Komorowski oraz Abdullah Gül. Oficjalną część Forum poprzedziły rozmowy B2B przedstawicieli polskiego i tureckiego biznesu. Wzięło w nich udział ponad 60 firm z Polski oraz blisko 120 tureckich. Jak podkreślił prezes PAIiIZ Sławomir Majman, forum jest spotkaniem „dwóch gwiazd gospodarki światowej czasów kryzysu”. Po części oficjalnej prezydent Komorowski spotkał się z przedstawicielami środowisk gospodarczych i odbył z nimi rozmowy dotyczące dalszej współpracy z Turcją.


Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prezydent Turcji Abdullah Gül w gronie pozostałych uczestników Forum

W dniu poprzedzającym forum, w Ankarze, odbyło się oficjalne spotkanie prezydenta Komorowskiego z prezydentem Gülem. Głównym tematem rozmów był jesienny szczyt NATO, a także narastający kryzys rosyjsko-ukraiński na Krymie oraz polsko-turecka współpraca gospodarcza.

Turcja jest krajem, który w ostatniej dekadzie odniósł niekwestionowany sukces gospodarczy i umocnił swą pozycję w regionie. W listopadzie ubiegłego roku Polskę odwiedził premier Turcji Recept Tayyip Erdoğan. Podczas zeszłorocznego spotkania zgodnie podkreślano, że Polska i Turcja to „dwie gwiazdy na mapie Europy” pod względem wzrostu gospodarczego.


Polska i Turcja to ekonomiczne gwiazdy Europy – przekonywał prezes PAIiIZ Sławomir Majman

Obecnie Turcja jest jednym z głównych partnerów Polski w obszarze Bliskiego Wschodu i Azji. Po 11 miesiącach 2013 roku kraj ten był naszym 18. rynkiem eksportowym i 20. pod względem importu. Turcja jest jednym z kilku światowych rynków wybranych przez Ministerstwo Gospodarki jako najbardziej perspektywiczne z punktu widzenia ekspansji polskich firm. Wśród polskich firm obecnych w Turcji obecne są m.in. Selena, Polpharma, Herbapol, Solaris oraz Maspex.

Forum zostało zorganizowane przez MG, PAIiIZ, KIG, TOBB i DEIK. 

zdjęcia: PAIiIZ/www.prezydent.pl

źródło:www.paiz.gov.pl