Światowa Firma

Białoruś – gospodarcza brama na wschód

„Białoruś – gościnność bez granic” to hasło trwającej obecnie kampanii promocyjnej Białorusi, której celem jest budowa jej pozytywnego wizerunku jako kraju nowoczesnego, bezpiecznego, gościnnego, bardzo dynamicznie rozwijającego się, a nade wszystko gościnnego. Aby przekonać się o tym i naocznie poznać ogrom pozytywnych zmian jakie zachodzą w tym kraju – Białoruś zaprasza wszystkich obywateli Polski do jej odwiedzenia. W lipcu 2014 r. i ja miałem okazję odwiedzić Białoruś i ponownie przekonać się – jak Białorusini budują nowoczesny wizerunek swojej marki „BIAŁORUŚ”.

Wyjazd zorganizowała Ambasada Białorusi w Polsce, we współpracy z MAGAZYNEM VIP. W wyjeździe wzięło udział kilku dziennikarzy ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER. Trasa naszej podróży wiodła poprzez Brześć – Mińsk do Grodna.

Głównym celem naszej wizyty było poznanie wolnych stref ekonomicznych, odwiedzenie zakładów przemysłowych, zaznajomienie się z aktualnymi możliwościami inwestowania i zakładania firm na Białorusi. O możliwości w tym zakresie zapoznali nas gubernatorzy obwodów – podczas spotkań i konferencji prasowych.

Na szlaku naszej podróży mieliśmy także okazję zobaczyć i podziwiać nie tylko odrestaurowane zabytki kultury, w tym zamki, pałace, kościoły katolickie, cerkwie prawosławne, stylowe kamienice, muzea i izby pamięci, pomniki ( z których wiele, jeszcze stosunkowo niedawno było w ruinach lub zamienione były na kina, spichlerze, magazyny)– ale także zbudowane na nowo drogi, osiedla mieszkaniowe, nowe dworce kolejowe, hotele, restauracje, nowe linie metra (rozpoczyna się wkrótce budowa 3-ej linii w Mińsku).

W porównaniu z rokiem 2013, kiedy to ostatnio gościłem na Białorusi, również na zaproszenie Ambasady Białorusi w Polsce – dynamika rozwoju kraju jest imponująca. Pięknie prezentują się nowe obiekty sportowe zbudowane w Mińsku na Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie. Miasta, osiedla i wioski są czyste, ludzie serdeczni, przyzwoicie ubrani. Sklepy zaopatrzone w dobrą, zdrowa żywność.

Nie dopatrzyłem się ani żebraków, ani bezdomnych, czy chuliganów i pijaków. Do dyspozycji młodzieży jest wiele ładnie urządzonych pubów, klubów sportowych do uprawiania różnych dyscyplin sportu, kawiarni, restauracyjek. Jest dużo zieleni i parków. Skromne jak na polskie warunki wynagrodzenie starcza jednak na wszystko. Ceny na szereg artykułów i usług jest znacznie niższa niż w Polsce

Studenci i młodzież po zakończeniu nauki i podejmujący pracę – mają zapewnione mieszkania. Białoruś stawia nacisk na ugruntowanie pozytywnego wizerunku kraju, dzięki któremu pozyskuje zagraniczne inwestycje, rozwija się ruch turystyczny i zwiększa eksport. Na intensyfikację współpracy gospodarczej z Polską kładli nacisk nasi gospodarze podczas oficjalnych spotkań. Obecnie jest ona raczej skromna.

Utworzone Wolne Strefy Ekonomiczne są w maksymalnym stopniu wykorzystywane przez kapitał zagraniczny między innymi takich państw jak: Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Izrael – o czym przekonałem się zwiedzając już funkcjonujące tam zakłady. Czy nie nadszedł czas by zmienić również polską politykę wobec Białorusi ? Nie traćmy więc szans!

 

Kraj ten jest coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla wielu „ zdrowo myślących i kalkulujących” inwestorów. Dla przykładu – Białoruś w rankingach „Doing Business-2013” zajmuje wysokie 58 miejsce, Polska (55), a Rosja (112). Poziom bezrobocia w Białorusi – to zaledwie 0,6% ekonomicznie aktywnego społeczeństwa (w Polsce 14%). Wzrost gospodarczy Białorusi w 2013 r. wyniósł 1,0% w Polsce (0,5%).

Dla podwyższenia konkurencyjności swojej gospodarki – jest obecnie przeprowadzana jej planowa modernizacja, do której zapraszany jest kapitał zagraniczny. Firmy, które tu inwestują otrzymują dostęp do 170 milionowego rynku Federacji Rosyjskiej i Kazachstanu, członków nowej struktury organizacyjnej EUG – Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, w skład której weszła Białoruś, a która ma być alternatywą dla Unii Europejskiej.

Podczas krótkiego mojego pobytu na Białorusi, poznałem tradycyjną białoruską gościnność, wspaniałych ludzi, często polskiego pochodzenia – ludzi pracowitych i uczciwych, którzy w szybkim tempie budują nowoczesny, a także przyjazny nam kraj.

 

Marek Klimaszewski

 

źródło: Globroter