Światowa Firma

Bank Eksport-Import ma wspierać polskie inwestycje zagraniczne

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział szybkie przedstawienie koncepcji stworzenia Banku Eksport-Import, który miałby wspierać przedsięwzięcia polskich firm na zagranicznych rynkach uważanych za ryzykowne. Bank ma powstać jeszcze w tym roku.

– Jest to nam bardzo potrzebne, bo mechanizm oparty o dotychczasowe zasady, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego, gwarancje rządowe czy system ubezpieczeń, powinien być wsparty także na poziomie mechanizmów bankowych – powiedział Piechociński w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Spójna koncepcja

– Prowadzę w tej sprawie konsultacje; za chwilę udam się do prezesa banku centralnego, żeby przedłożyć już spójną koncepcję – dodał wicepremier. Wyraził przekonanie, że polską bankowość stać na takie przedsięwzięcie.

Zgodnie ze wstępną koncepcją – jak mówił minister gospodarki – „w pierwszej kolejności ma to być bank kapitału polskiego, być może wsparty dodatkowymi możliwościami lewarowania (tzw. dźwigni finansowej), jeżeli będą takie potrzeby”. Dodał, że sygnały o zainteresowaniu takim ewentualnym mechanizmem płyną np. ze strony kapitału krajów Zatoki Perskiej.
Rozwiązania bankowe

Według wicepremiera, wsparcie przedsiębiorców działających na zagranicznych rynkach nie może ograniczać się do tworzenia i modyfikowania instrumentów systemu ubezpieczeń, ale wymaga również wprowadzenia rozwiązań bankowych – stąd idea powołania Banku Eksport-Import.

– Chodzi o to, by szczególnie na ryzykownych rynkach, jak Togo czy Pakistan, gdzie mamy mniej wiedzy, mniej zaufania do transparentności wzajemnych relacji, wprowadzić dodatkowy mechanizm zwiększania bezpieczeństwa naszych przedsiębiorców czy naszych eksporterów – wyjaśnił.

Zachęta do inwestowania

Piechociński uczestniczył w środę w Katowicach w Europejskim Kongresie Gospodarczym, w którym biorą udział także przedstawiciele wielu krajów Afryki i Azji, zachęcając do inwestowania w swoich krajach. Według wicepremiera doskonalenie systemu wsparcia dla firm inwestujących za granicą może przyczynić się do pobudzenia ich aktywności, także na nowych rynkach w Afryce i Azji. Katowickiemu kongresowi towarzyszą m.in. fora współpracy z Afryką, Chinami i Pakistanem.

Według danych resortu gospodarki, w ubiegłym roku w Polsce było 58 tys. eksporterów. Piechociński ocenił, że w ciągu najbliższych pięciu lat ta liczba powinna wzrosnąć do ok. 150 tys.

W końcu ubiegłego roku udział eksportu w polskim PKB wynosił ok. 40 proc.; za pięć lat ma to być co najmniej 60 proc.
Autor: ToL\mtom / Źródło: PAP