Światowa Firma

Alumetal SA zbudowała najnowocześniejszy zakład w Europie

Alumetal to obecnie jeden z największych na rynku producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w Europie. Ceniony wśród klientów za wysoką i stabilną jakość, punktualność dostaw oraz szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klienta”, mówi Szymon Adamczyk, Prezes Alumetal SA w Kętach.

Szymon Adamczyk, Prezes Alumetal SA w Kętach:

Alumetal to obecnie jeden z największych na rynku producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w Europie. Ceniony wśród klientów za wysoką i stabilną jakość, punktualność dostaw oraz szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klienta.
Image
Odbiorcami naszych produktów w ponad 90 proc. jest przemysł motoryzacyjny. Współpracujemy z największymi koncernami motoryzacyjnymi zarówno w kraju, jak i za granicą jak np. Grupa VW, spełniając bardzo wysokie wymagania jakościowe tego rynku.
Grupa Alumetal to trzy zakłady produkcyjne: w Kętach, Gorzycach oraz Nowej Soli o łącznych mocach produkcyjnych 165 000 t rocznie, co odpowiada trzykrotnemu wzrostowi w porównaniu z 10 latami wstecz. W 2013 roku zakończony został największy w historii spółki program inwestycyjny tj. budowa najnowocześniejszego zakładu produkującego wtórne aluminiowe stopy odlewnicze w Europie zlokalizowanego w Nowej Soli.
Oprócz greenfield investment w Nowej Soli, Alumetal w ostatnich 10 latach zrealizował projekty: modernizacji zakładu w Kętach oraz brownfield investment w Gorzycach.
Możliwość budowania nowych zdolności produkcyjnych i w konsekwencji zwiększania ilości sprzedaży jest możliwe m.in. dzięki silnym stronom Grupy Alumetal. Alumetal ma ściśle określoną strategię rozwoju, którą konsekwentnie realizuje, utrzymuje bardzo dużą dyscyplinę kosztową, realizuje własny, wypracowany przez lata model biznesowy oraz dysponuje doświadczona kadrą, która pracuje wspólnie  ponad 10 lat w różnych warunkach rynkowych.
Ponadto Alumetal jest geograficznie bardzo dobrze położony, co ułatwia realizowanie celów. Przemysł motoryzacyjny, będący głównym rynkiem zbytu naszych produktów, przenosi się z krajów Europy Zachodniej do krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Central East Europe). W 2005 roku 10 proc. samochodów w UE było produkowanych w CEE, a w 2011 roku już 21 proc. Co drugi samochód jest produkowany w naszym otoczeniu tzn. w CEE i w Niemczech.
Region CEE jest również znaczącym producentem komponentów aluminiowych do pojazdów samochodowych, a Polska jest w tym zakresie liderem. Dlatego też widzimy bardzo dobre perspektywy dla naszej branży.
Celem Grupy Alumetal na najbliższe lata jest dalsze umacnianie pozycji w Europie jako producenta wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, zwiększanie udziału w rynku i osiągnięcie sprzedaży ponad 200 000 ton rocznie.
Alumetal SA w Kętach została wyróżniona w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Światowa Firma 2013.