Aktualności

25 lat Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

12 kwietnia 1991 roku podpisano akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kilka dni później, w samo południe, na pożyczonym komputerze miało miejsce pierwsze notowanie 5 spółek. Wartość obrotu nie przekroczyła 2 tys. zł.

– Sukces 25 lat jest tym większy, że budowaliśmy giełdę od podstaw. Budowaliśmy giełdę, kiedy Polska dopiero wchodziła na wolny rynek – stwierdziła prof. Małgorzata Zaleska, prezes GPW w trakcie inauguracji obchodów 25-lecia polskiej giełdy.

W historii gospodarczej wolnej Polski jest wiele ważnych dat, ale 12 kwietnia 1991 roku zajmuje wśród nich rolę szczególną. 25 lat temu został podpisany akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kilka dni później miało miejsce pierwsze notowanie na warszawskiej giełdzie. W samo południe, w byłym gmachu Komitetu Centralnego, na pożyczonym komputerze notowano akcje 5 polskich spółek -powiedziała  prof. Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

 

– Od tego czasu GPW stała się liderem w Europie Środkowej i Wschodniej. Stała się symbolem sukcesu polskiej transformacji. Jednocześnie stała się probierzem zaufania dla 905 spółek notowanych na warszawskim parkiecie, notowanych zarówno na rynku głównym, jak i rynku NewConnect. W tym czasie warszawska giełda z parkietu oferującego obrót akcjami i obligacjami stała się bardzo ważną, silną i prężną grupą kapitałową, która oferuje w tej chwili obrót zarówno instrumentami finansowymi, jak i towarami. Giełda musiała w tym czasie zmierzyć się także z wyzwaniem bycia spółką publiczną, która powinna realizować określoną misję, a jednocześnie spółką biznesową – dodała prezes GPW.

– To także czas, by Giełda Papierów Wartościowych stała się przykładem spółki wspierającej polską gospodarkę. Spółki, która będzie cieszyła się zaufaniem, będzie działała w sposób przejrzysty. Spółki, która będzie wspierała polskie przedsiębiorstwa – także te, które proponują innowacyjne rozwiązania. Polskie przedsiębiorstwa, które w innych segmentach rynku finansowego nie mogłyby pozyskać finansowania na rozwój. Już dzisiaj mamy na parkiecie przykłady spółek innowacyjnych, które działają z sukcesem – wyjaśniła  prezes GPW.

źródło: Bankier.pl