Efektywna FirmaGepardy BiznesuMocna Firma

Zakłady Mechaniczne Tarnów mają najnowocześniejsze Centrum Badawczo-Rozwojowe

Do roku 2018 w CBR zostanie zrealizowanych 27 projektów dotyczących systemów obrony przeciwlotniczej, systemów wieżowych, broni zespołowej i indywidualnej oraz mobilnych systemów kontenerowych, mówi Krzysztof Jagiełło, Prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów  SA w Tarnowie.

 Krzysztof Jagiełło, Prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów  SA w Tarnowie:
Tytuł Geparda Biznesu to wyróżnienie dla całego zespołu specjalistów Zakładów Mechanicznych, którzy opracowują nowe rozwiązania w produkcji światowej klasy sprzętu wojskowego. Zakłady Mechaniczne Tarnów są bowiem jednym z ważniejszych przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego.  By przygotować się do anonsowanych od kilku lat planów modernizacji Sił Zbrojnych w Tarnowie powstało najnowocześniejsze w kraju Centrum Badawczo-Rozwojowe. Wykorzystujemy je do opracowywania nowych produktów oraz modernizowania istniejących. Na utworzenie Centrum wydaliśmy ponad 18 mln zł i jest ono jedyną w kraju inwestycją w obszar badań i rozwoju w przemyśle sektora obronnego, przeprowadzoną przy udziale dofinansowania ze środków unijnych. Cieszymy się, że udało się sfinalizować ten projekt i zamierzamy go rozwijać w ramach drugiego etapu przedsięwzięcia, który zaplanowaliśmy na znacznie większą skalę.
Do pracy w nowym Centrum zatrudniliśmy ponad 20 osób, w sumie będzie w nim pracować około 100 osób.  Do roku 2018 w CBR zostanie zrealizowanych 27 projektów dotyczących systemów obrony przeciwlotniczej, systemów wieżowych, broni zespołowej i indywidualnej oraz mobilnych systemów kontenerowych. Przy realizacji przedsięwzięcia przeprowadzona została modernizacja infrastruktury spółki oraz zakupiony został sprzęt i wyposażenie, poprawiające zdolność produkcyjną.
Image
Firma wciąż poprawia kompetencje pracowników – obecnie jedna trzecia załogi to osoby z wyższym wykształceniem. Spółka uczestniczy we wszystkich istotnych konsorcjach i programach modernizacyjnych, wprowadza innowacyjne technologie, które są dedykowane dla przemysłu obronnego, ale także lotniczego. W przedsiębiorstwie znalazło zastosowanie wiele nowoczesnych systemów, wspomagających zarządzanie produkcją i poprawę jakości. Wdrażamy  PLM Teamcenter – System Zarządzania Cyklem Życia Produktów. Dzięki niemu konstruktorzy w kilku biurach mogą pracować jak jeden zespół, projektując i udzielając sobie nawzajem wsparcia technicznego. Nowy system został zintegrowany z wcześniej wprowadzonym systemem planowania zasobów klasy ERP.
Zakłady Mechaniczne Tarnów SA w Tarnowie została wyróżniona w VIII edycji ogólnopolskiego Konkursu Gepardy Biznes 2013, VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Efektywna Firma 2013  oraz w I edycji Programu Promocyjnego Mocna Firma Godna Zaufania 2013.