Walka o niepodległość uwieczniona w sztuce. Czy dzięki niej lepiej zrozumiemy wolność?

„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” to nazwa ekspozycji otwartej niedawno w Muzeum Narodowym w Warszawie. Przedstawia ona sztukę z przedednia odzyskania niepodległości przez Polskę i pierwszych lat jej wolności. Wystawa jest ostatnią częścią triady „3 x Niepodległa”.

Na wystawie można obejrzeć wyłącznie dzieła sztuki. Prezentowane są prace m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankiego, Leopolda Gottlieba czy Leona Wyczółkowskiego.

Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl kurator wystawy dr Piotr Rypson: „Sztuka tego czasu […] rejestruje emocje, które wówczas przetaczały się przez ludzi, przez ten czas i przez te ziemie. I myślę, że sztuka jest najlepszym sposobem – jeśli się w nią wpatrzeć – rozumienia tego, co czuli, na co mieli nadzieję i czego doznawali nasi dziadkowie, pradziadkowie, babcie, prababcie, którzy byli uczestnikami wszystkich tych wydarzeń”.

Mecenasem wystawy jest PKO Bank Polski. „Już od kilkunastu lat jesteśmy mecenasem Muzeum Narodowego w Warszawie […]. Jesteśmy przekonani, że powinniśmy budować kapitał społeczny, a także promować wartości, postawy patriotyczne, i jest to zbieżne z naszą filozofią oraz strategią” – zauważa Piotr Podstawek, dyrektor Biura Strategii i Segmentacji Marketingowej PKO Banku Polskiego.

źródło: infoWire.pl