W jaki sposób uzyskać zwrot ubezpieczenia kredytu?
Nie każdy wie, że może mu przysługiwać zwrot ubezpieczenia kredytu. Ma to miejsce w kilku sytuacjach np. jeżeli kredyt zostanie spłacony przed terminem, ale już na początku konieczne było pokrycie kosztów ubezpieczenia za pełny okres. Dowiedz się więcej na ten temat, aby zorientować się, czy możliwość odzyskania składki ubezpieczenia kredytu może też mieć miejsce w Twoim przypadku.
Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?
Wiele osób nie ma pojęcia, czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe – co generuje szereg wątpliwości, a następnie pytania o ewentualny zwrot ubezpieczenia kredytu. Prawda jest taka, że choć nie ma obowiązku prawnego do wykupienia dodatkowej polisy ubezpieczenia to wiele banków może w dużej mierze posiłkować się tym, przy wydaniu decyzji kredytowej – często odrzucając wniosek w przypadku osób, które nie zdecydowały się na wykupienie ubezpieczenia.
Jeśli więc zależy Ci na tym, aby być w oczach banku maksymalnie wiarygodnym wnioskodawcom – na pewno zwiększysz swoje szanse decydując się na polisę, która de facto stanowi solidne zabezpieczenie spłaty zobowiązania.
Zwrot ubezpieczenia kredytu – co warto wiedzieć?
Jest kilka szczególnych sytuacji, kiedy to przysługuje możliwość starania się o zwrot ubezpieczenia kredytu, a podstawą prawną do tego jest art.813 kodeksu cywilnego, w którym mowa o tym, że w przypadku przedterminowej spłaty kredytu pożyczkobiorca w istocie ma prawo ubiegać się o zwrot środków z tytułu ubezpieczenia za okres niewykorzystanej ochrony oraz o zwrot części prowizji bankowej. Więcej o tym przeczytasz tutaj: https://www.totalmoney.pl/artykuly/zwrot-ubezpieczenia-kredytu.
W jakich sytuacjach warto zainteresować się możliwością uzyskania zwrotu ubezpieczenia kredytu:
- W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia.
- W sytuacji odstąpienia od umowy ubezpieczenia.
- Gdy zachodzi okoliczność wypowiedzenia umowy kredytu.
- Gdy dochodzi do wcześniejszej spłaty kredytu.
Bez złożenia odpowiedniego wniosku – nie masz szansa na odzyskanie należności z tytułu zwrotu ubezpieczenia kredytu. Pamiętaj, że taki wniosek możesz złożyć w formie elektronicznej, ale nie tylko. Akceptowalne jest również osobiste złożenie wniosku, czy też wysłanie go listem poleconym.
Cała procedura nie jest wymagająca, czy też skomplikowana – o ile z odpowiednim wyprzedzeniem uzbroisz się w podstawową wiedzę i kluczowe informacje na ten temat, których należy szukać zawsze w wiarygodnym źródle. Dlatego jeśli interesujesz się zwrotem ubezpieczenia kredytu -po więcej szczegółów udaj się tutaj: https://www.totalmoney.pl/artykuly/ubezpieczenie-kredytu-gotowkowego-czy-jest-obowiazkowe.
Jak obliczyć zwrot ubezpieczenia kredytu?
Aby umiejętnie obliczyć zwrot ubezpieczenia kredytu – należy mieć świadomość, że moment wypowiedzenia polisy jest najważniejszym czynnikiem warunkującym wysokość zwrotu. Jeśli nastąpił od 30 dni od podpisania umowy będzie mógł do swoich obliczeń korzystać z dedykowanego wzoru tj.:
KWOTA ZWROTU = JEDNORAZOWA KWOTA SKŁADKI X (ILOŚĆ RAT DO SPŁATY PO WYPOWIEDZENIU + ILOŚĆ RAT DO SPŁATY WG. HARMONOGRAMU)
Do zapamiętania:
- Istnieje alternatywne rozwiązanie, jakim jest sankcja kredytu konsumenckiego, czyniąca całą pożyczkę darmowym produktem finansowym.
- W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia do 30 dni od jej zawarcia bank musi zwrócić wartość składek, które już zostały wpłacone na ubezpieczenie.
Wniosek o zwrot ubezpieczenia kredytu – wzór
Aby zwiększyć swoje szanse na szybki i bezproblemowy zwrot ubezpieczenia kredytu warto skorzystać ze wzoru wniosku. Większość banków posiada swój własny wzór, a jeśli nie udało Ci się do takiego dotrzeć – poniżej eksponujemy najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się w takim szczególnym dokumencie:
- Nazwa firmy, do której jest kierowany wniosek.
- Nr REGON.
- Treść wniosku np.:
„W związku z całkowitą spłatą zadłużenia / rezygnacją Kredytobiorcy z kredytu* wnioskuję o:
zwrot części składki / całkowitej składki ubezpieczeniowej z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu
własnego na podstawie umowy”
- Numer kredytu oraz data, kiedy został wpłacony na wskazane konto.
- Numer rachunku, na który to ma wpłynąć kwota z tytułu zwrotu składki – łącznie z nazwą banku i nazwą właściciela rachunku – kredytobiorcy.
- Podpis kredytobiorcy.
Ważne! Zanim wypełnisz wniosek i przekażesz go do konkretnej instytucji – zawsze upewnij się, że nie brakuje w nim żadnego z powyższych elementów, gdyż mogłoby to wydłużyć wypłacenie środków z tytułu zwrotu ubezpieczenia kredytu, o które to się ubiegasz.
Ile się czeka na zwrot ubezpieczenia kredytu?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy dokładnie uzyskasz zwrot ubezpieczenia kredytu – zależy to od kilku czynników, jak konieczność udzielenia wszystkich informacji, czy wewnętrzne procedury instytucji finansowej, do której się zwracasz. Zwykle jednak możesz się spodziewać zwrotu ubezpieczenia w okresie od 14 do 30 dni od momentu, gdy dana instytucja otrzyma zawiadomienie o konieczności oddania składek z tego tytułu.
Artykuł sponsorowany