Aktualności

Turcy uruchamiają lokalny system płatności TROY

Kolejny kraj uruchamia lokalny system płatności kartowych. Za pomocą kart z logo TROY Turcy będą mogli opłacać zakupy w sklepach naziemnych i internetowych oraz wypłacać gotówkę z bankomatów. Do 2023 roku Turcja chce się pozbyć gotówki.

Turcja będzie kolejnym już krajem, który uruchamia swój własny system płatności kartowych. Niedawno swój lokalny system MIR uruchomili Rosjanie. Była to ich odpowiedź na wydarzenia z 2014 roku, kiedy to po aneksji Krymu organizacje płatnicze Visa i MasterCard na znak protestu na kilka dni zawiesiły rozliczanie transakcji kartami. Inwestując w MIR, Rosja postanowiła uniezależnić się od dwóch wiodących organizacji płatniczych.

Turecki system płatności kartowych nazywa się TROY (Türkiye’nin Ödeme Yöntemi, czyli w wolnym tłumaczeniu Turecki System Płatności). Z początkiem kwietnia zakończono prace nad budowaniem sieci akceptacji i obecnie wszystkie terminale płatnicze i bankomaty gotowe są już do obsługi kart lokalnego systemu. Wkrótce pierwsze karty płatnicze z logo TROY trafią do kieszeni klientów tureckich banków.

Zadaniem lokalnego systemu płatności będzie wsparcie budowy społeczeństwa bezgotówkowego. Plany zakładają wyeliminowanie gotówki do 2023 roku. Turcy chętnie korzystają z kart płatniczych, a tamtejszy rynek stanowi dla organizacji płatniczych swojego rodzaju poligon do wdrożeń innowacyjnych metod płatności.

Także w Polsce trwają prace nad stworzeniem lokalnej karty płatniczej. Podwaliną dla systemu ma być system płatności mobilnych Blik. Plany zakładają, że polska karta obok funkcji płatniczych będzie pełniła także rolę dokumentu tożsamości i przepustki do usług świadczonych przez e-administrację.