Efektywna FirmaGepardy BiznesuPolskie Brylanty

Sztuczna inteligencja pomoże strzec europejskich granic

Anomalie pogodowe, nielegalni imigranci oraz działania terrorystów – to tylko wybrane źródła nietypowych zachowań statków na morzu. W ich monitorowaniu pomoże Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex zaawansowany system informatyczny, którego koncepcję opracuje Asseco. Spółka podpisała właśnie umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia do wykrywania niezgodnych z przepisami oraz podejrzanych działań jednostek morskich.

Agencja Frontex koordynuje współpracę pomiędzy państwami członkowskimi m.in. w zakresie zarządzania granicami lądowymi i morskimi Unii Europejskiej. Nowy system ma usprawnić pracę operatorów, którzy na co dzień śledzą sytuację na morzu na podstawie wielu, różnego typu źródeł, takich jak zdjęcia satelitarne z systemu Copernicus, informacje o położeniu dostarczane przez system do geolokalizacji statków (AIS), a także portale internetowe, informujące o sytuacji w branży morskiej. Nagła zmiana obranego przez statek kursu nie zawsze jest jednoznaczna z podejrzanym działaniem. Może ona wynikać np. z dynamicznie zmieniających się warunków pogodowych lub awarii technicznej. Biorąc pod uwagę także intensywność ruchu morskiego, jego monitorowanie staje się coraz większym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych operatorów. Dlatego Agencja Frontex zdecydowała się na rozpoczęcie prac nad koncepcją systemu, który im w tym pomoże. W ten sposób będzie możliwa szybsza identyfikacja czy zachowanie danej jednostki jest poprawne, czy też stanowi powód do interwencji.

Asseco stworzy koncepcję systemu, który realnie pomoże Agencji Frontex w ochronie bezpieczeństwa unijnych granic morskich. Będziemy wykorzystywać m.in. mechanizmy sztucznej inteligencji oraz techniki z zakresu deep learningu.  Na obecnym etapie projektu nasi eksperci wraz z naukowcami Akademii Marynarki Wojennej, skatalogują listę otwartych źródeł np. portali informacyjnych, co stanowi punkt wyjścia do rozpoczęcia dalszych prac – powiedział Zdzisław Wiater, Dyrektor Obszaru Wojskowego Asseco Poland.

Jest to pierwszy tego typu projekt naukowo-badawczy Agencji Frontex. Przewidywane zakończenie prac nad wersją demonstracyjną systemu to drugi kwartał 2018 r. W dalszych etapach odbędzie się budowa systemu, testy oraz  wdrożenie.

…..

Asseco Poland jest dostawcą rozwiązań dla polskich służb mundurowych, instytucji i agencji NATO (JFTC, JWC, JALLC, ACT, NSPA, IMS, NCIA) oraz EU (FRONTEX, ESA i EDA). Spółka spełnia najwyższe standardy ochrony danych oraz przepływu tajnych informacji. Jest pierwszym i jedynym polskim producentem oprogramowania, który dołączył do elitarnej grupy firm, posiadających jednostki organizacyjne z prestiżowym certyfikatem CMMI-3.

Asseco Poland S.A. w Rzeszowie  została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu  w XII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2017 , X edycji  Konkursu Efektywna Firma 2017 i  X edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2017  na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.