Startupowcu, nie popełniaj moich błędów! Czego żałują prezesi?
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości dobiegł końca. Z tej okazji w blisko 160 krajach na świecie, w tym także w Polsce, odbywały się darmowe warsztaty i prezentacje dedykowane młodym przedsiębiorcom oraz tym, którzy dopiero myślą o założeniu własnego biznesu. W ramach podsumowania poprosiliśmy dwóch właścicieli dużych spółek technologicznych – ukraińskiej Preply.com oraz krakowskiego GameDesire.com o stworzenie dekalogu startupowicza.
Dmytro Voloshyn
Współzałożyciel i CTO globalnej platformy edukacyjnej Preply.com, absolwent programu Techstars Berlin. Preply to globalna platforma korepetycji stworzona w Kijowie, wspierana przez dwóch polskich aniołów biznesu: Mariusza Gralewskiego (DocPlanner, Polska), Przemysława Gacka (Grupa Pracuj, Polska).
1. KEEP CALM AND DO YOUR RESEARCH
Pamiętaj, że tworzysz produkt dla użytkowników i to od nich powinieneś zacząć – poznaj ich potrzeby oraz oczekiwania i to na nich bazuj, projektując swoją usługę. Nie działaj intuicyjnie, nie strzelaj ślepakami. Biznes to nie loteria, a Ty masz ograniczoną liczbę prób. Rozpoznanie potrzeb rynku i odbiorców jest punktem wyjścia każdego biznesu, który odniósł sukces.
2. ZNAJDŹ LUDZI, KTÓRZY ZA TOBĄ PÓJDĄ
Dobrze dobrany, lojalny zespół, który zna swoje słabe i mocne strony to klucz do sukcesu. Efektywność zespołu mierzy się nie tylko twardymi kompetencjami, ale także tym, jak dobrze znają swoje możliwości, czy potrafią się uzupełniać i zmierzać do wspólnego celu. Dobrze uformowany zespół oznacza nie tylko wysokie kompetencje i efektywność, ale też lojalność oraz dobrą atmosferę w pracy.
3. WYBIERZ MODEL BIZNESOWY
Wybierz właściwy model biznesowy – projekt, który ma odnieść sukces musi być skalowalny. Zdecyduj, jak będziesz zarabiał, jaki model biznesowy najlepiej pasuje do Twojej działalności. Nie bój się skorzystać z rad bardziej doświadczonych przedsiębiorców czy aniołów biznesu. Oni też kiedyś zaczynali tak jak Ty. Dziś, będąc po drugiej stronie, chętnie udzielają rad, wspierają a także inwestują w młode, rokujące biznesy.
4. NEVER GIVE UP…albo po prostu nie za szybko 😉
Nie poddawaj się zbyt łatwo. To bardzo częste wśród młodych przedsiębiorców niezależnie, czy tworzą biznesy w Dolinie Krzemowej czy Wschodniej Europie. Startupowicze często nie są gotowi na długotrwałe zaangażowania w projekt, oczekując efektów już po kilku miesiącach. Jeśli jesteś na tym etapie – usiądź, weź kilka głębszych oddechów i uzbrój się w cierpliwość.
5. TY I WSPÓLNIK TO JEDNA DRUŻYNA
Znajdź wspólnika lub partnera, który będzie uzupełniał Twoje kompetencje. Jesteście jedną drużyną, gracie do jednaj bramki. Tu nie ma miejsca na pomyłkę ani strach przed kolejnymi wyzwaniami. Wzajemna inspiracja, wsparcie i uzupełnianie to kluczowe czynniki sukcesu.
Marek Wylon – założyciel i właściciel jednej z największych polskich firm tworzących gry – GameDesire. Przygodę z branżą gier zaczynał pod koniec lat 90-tych, kiedy tworzył aplikacje na zlecenie dużych polskich serwisów. W 2004 założył własną, rodzinną firmę oraz stworzył platformę z grami online www.gamedesire.com, z której dziś korzystają miliony użytkowników na całym świecie. W marcu 2015 sfinalizował rozmowy z funduszem inwestycyjnym MCI Tech pozyskując dofinansowanie na rozwój kolejnych produktów.
1. BUDUJ BIZNES ŚWIADOMIE OD SAMEGO POCZĄTKU! Musisz poświęcić czas, by stworzyć solidny Business Model Canvas, czyli szablon modelu biznesowego. W skrócie musisz opisać swoją drogę biznesową, celę i metody jak je osiągnąć. Opracowany przez Alexa Osterwaldera i zaprezentowany w książce „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera” szablon stał się w świecie startupów wręcz synonimem opracowywania modelu biznesowego. Według Alexa na model biznesowy składa się 9 podstawowych obszarów, które wpisują się w proces zarabiania przez organizację pieniędzy. Dotyczą one 4 głównych dziedzin w działalności biznesowej: klienta, oferty, infrastruktury oraz finansów. Obszary te można zaprezentować w formie jednej kartki (kanwy) podzielonej na odpowiadające im pola.
2. RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT, CZYLI P&L. To rodzaj sprawozdania finansowego, które zawiera podsumowanie przychodów, kosztów i wydatków poniesionych w danym okresie czasu, zwykle kwartału lub roku podatkowego. Raporty te zawierają informacje o możliwościach firmy i to w nich znajdziesz odpowiedź jak „manewrować” budżetem – wygenerować zysk poprzez zwiększenie przychodów, zmniejszenie kosztów, albo jedno i drugie. Warto poświęcić czas na przygotowanie i analizę takich dokumentów.
3. GO GLOBAL! Skaluj swój biznes i planuj globalnie. Wiele osób w ciągu ostatniego roku poruszało ten temat – Polska z jednej strony jest dość duża, aby tutaj budować biznes, wielu startupowców skupia się głównie na tym rynku i nie skaluje się globalnie lub nie robi tego od razu. Myślę, że trzeba czerpać wzorce z Finów i Szwedów, którzy mają mniejsze rynki, na których się nie skupiają, dlatego odnoszą globalne sukcesy.
4. PO CO TO ROBISZ? Świadomość celów, jakiekolwiek by one nie były, pomaga w podejmowaniu właściwych decyzji. Wyjście na giełdę? Bycie prezesem roku? Gotówka na spełnianie własnych marzeń? Każdy ma coś, co go motywuje i leży ponad biznesem. Dąż do tego, sięgaj po to i codziennie pamiętaj, dlaczego zacząłeś.
5. NIC NIE TRWA WIECZNIE. Masz w sobie pokorę? Jeśli tak, to dobrze, bo nic nie trwa wiecznie. Każdy biznes kiedyś się kończy. Co wtedy zrobisz? Zastanów się nad już teraz, może to wpłynie na styl narządzanie lub decyzje biznesowe, które podejmiesz w najbliższym czasie.
Gamedesire Sp. z o.o. w Krakowie został wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w VIII edycji Konkursu Efektywna Firma 2015 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.
GameDesire (znane wcześniej jako Ganymede) jest spółką, która od wielu lat plasuje się w europejskiej czołówce deweloperów gier społecznościowych typu free-to-play. Krakowskie studio tworzy gry typu multiplayer dla graczy z całego świata.
Aplikacje GameDesire dostępne są na wielu platformach, dzięki czemu gracze mogą z nich sprawnie korzystać na różnych urządzeniach i kontynuować rozgrywkę w dowolnym czasie. Wszystkie tytuły dostępne są na platformy mobilne iOS, Android oraz na PC.
W marcu 2015 roku MCI.TechVentures 1.0, fundusz z Grupy MCI, inwestujący w spółki technologiczne w fazie wzrostu i ekspansji w krajach CEE, Niemczech, Turcji oraz Rosji, zrealizował inwestycję w GameDesire (wtedy Ganymede), jedną z największych polskich spółek z branży gier komputerowych.
Środki pozyskane z inwestycji funduszu zostaną przeznaczone na dalszy rozwój nowych gier na urzadzenia mobilne, kampanie marketingowe, pozyskanie nowych użytkowników na najbardziej perspektywicznych rynkach oraz dalsze wzmocnienie zaplecza analitycznego – opowiada o planach firmy Maciej Mróz, CEO GameDesire – Platformy mobilne są obecnie naszym głównym kierunkiem rozwoju firmy i to właśnie z nimi wiążemy naszą przyszłość.
Maciej Mróz, CEO GameDesire
Marek Wylon, CEO GameDesire Group
Gry z portfolio GameDesire:
Snooker Live Pro ® – jedyny symulator snookera w 2D, który daje możliwość dostosowania aplikacji do potrzeb użytkownika, oferuje różne poziomy trudności oraz rozgrywanie turniejów z innymi graczami. Wciągająca i realistyczna rozgrywka przyciąga miłośników snookera z całego świata.
Pool Live Pro ® – popularny symulator gry w bilard w sieci – dostępny zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Dzięki możliwości indywidualnego dostosowania do potrzeb gracza, gra przeglądarkowa co miesiąc przyciąga setki tysięcy użytkowników z całego świata, zarówno na Facebooku, jak i innych stronach internetowych.
Poker Live Pro ® – wielka, międzynarodowa społeczność zaangażowanych graczy, bogata oferta trybów gry i turniejów oraz obecność na wszystkich kluczowych platformach – to najważniejsze cechy naszej aplikacji. Poker to nie tylko gra, poker to styl życia.
GameDesire.com – to platforma do dystrybucji gier, ciesząca się wielkim uznaniem wśród graczy. Dzięki GameDesire.com globalna społeczność graczy może grać w darmowe gry online, wchodzić w interakcję z innymi zawierając nowe znajomości i budując zaangażowane środowisko graczy.
Link do strony firmowej:
http://company.gamedesire.com/
Link do platformy z grami: