Rosja zwiększa eksport produkcji rolnej znacznie prześcigając USA
Międzynarodowy rynek produkcji rolnej zmieni się znacznie w tym roku na tle takich czynników, jak podniesienie kursu amerykańskiej waluty, obniżenie cen ropy naftowej i wzrost urodzaju, w wyniku czego wiodący ekporterzy ustępują nowym graczom na rynku, pisze „Wall Street Journal”.
Kanada i USA, najwięksi eksporterzy produkcji rolnej na świecie, w ostatnim czasie pozostają znacznie w tyle za Rosją pod względem produkcji pszenicy. W tym roku Rosja gotowa jest eksportować 23,5 miliona ton zboża, podczas gdy Kanada zdolna jest do przeznaczenia na sprzedaż tylko 20,5 milliona ton, a USA – tylko 21,8 ton. Byli „liderzy rynku” demonstrują najniższy poziom eksportu w ciągu ostatnich 44 lat.
„Jeśli waluty państw rozwijających się będą pozostawać na niskim poziomie, to USA stracą ogromną część rynku eksportowego, a Amerykanie sami zaczną kupować coraz więcej zagranicznych produktów” – uważa dyrektor produkcji rolnej Société Générale SA w Nowym Jorku Michael MacDougal.
Silny dolar odebrał nabywcom z innych państw chęć kupowania amerykańskiego zboża, tym bardziej, że ostra konkurencja na światowym rynku produktów rolnych znacznie obniżyła ceny produktów. W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych, Rosja na tle słabnącego rubla, mogła zrównoważyć ceny i wejść na korzystne rynki, takie jak egipski, pisze gazeta.
Zgodnie z prognozami, niski popyt i spadek cen mocno uderzą w amerykańskich rolników. „Wzrost kursu dolara staje się bardziej poważnym problemem dla rolnictwa, niż mogliśmy tego oczekiwać i grozi realnymi stratami dla amerykańskiego przemysłu” – zauważa profesor gospodarki rolnej Uniwersytetu stanu Iowa Chad Hart.
źródło: Sputnik.com.