Rekordowa liczba Polaków wśród największych bogaczy świata. Jest na niej aż sześć nazwisk.

Polacy jeszcze nigdy tak silnie nie byli reprezentowani wśród najbogatszych ludzi świata. Na liście miliarderów  amerykańskiego „Forbesa” znalazło się aż sześć nazwisk z naszego kraju.

Amerykański „Forbes” odnotował rekordową liczbę Polaków plasujących się na liście światowych miliarderów. Do tej pory w tym gronie znajdowały się góra trzy nazwiska. W tym roku jest ich aż sześć.

Rodzeństwo Kulczyków z 3,8 mld dol. na koncie zajmuje 588 miejsce na liście. Michał Sowołow jest 729. (3,2 mld dol. majątku), a Zygmunt Solorz, właściciel Polsatu 859. (2,8 mld dol.). Na miejscu 1650. znalazł się Dariusz Miłek z majątkiem 1,4 mld dol.  1867. miejsce zajął i Jerzy Starak ,właściciel Polpharmy (1,2 mld.

Na pierwszym miejscu zestawienia najbogatszych Polaków polskiego miesięcznika „Forbes”znalazł się Michał Sołowow. Właściciel Barlinka ma na koncie majątek wart 13,3 mld zł. To o 1,92 mld zł więcej niż rok temu. I niemal dwa razy więcej, niż w roku 2016.

Na pierwszym miejscu listy „Forbesa” mogłoby też znaleźć się rodzeństwo Kulczyków, ale tylko, jeśli ich majątek traktować łącznie. Brat i siostra, w ubiegłym roku zdecydowali się na podział fortuny odziedziczonej po zmarłym w 2015 roku ojcu. Razem mają 13,64 mld zł, ale osobno – po 6,82 mld zł, zajmując 3 miejsce w zestawieniu (ex aequo, przez co pozycja nr 4 jest pusta). I właśnie w ten sposób ujęto ich w zestawieniu. Warto dodać, że Sebastian i Dominika Kulczykowie przez rok stracili 262 ml zł.

Podobną kwotę, 200 mln zł, stracił „numer dwa” w rankingu. Zygmunt Solorz ma majątek wyceniany na 10,01 mld zł. Składa się głównie z akcji Cyfrowego Polsatu (57,3 proc. akcji) i Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (51,5 proc. akcji).

Na pozycji 5. uplasował się Jerzy Starak, właściciel m.in. Polpharmy. Jego majątek to 6 mld zł. Tomasz Biernacki, główny akcjonariusz sieci Dino znalazł się na pozycji nr 6. Jego majątek wyceniono na 5,09 mld zł. To znacznie więcej niż przed rokiem, kiedy wartość wynosiła 4,17 mld. Na siódmym miejscu zestawienia widnieje współwłaściciel sieci CCC Dariusz Miłek. Jego majątek wyraźnie się skurczył – z 5,03 mld do 3,88 mld zł.

źródło: Forbes, Gazeta.pl