Światowa Firma

Prezydent Andrzej Duda zaprasza Chińczyków do współpracy z Polską

Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek do Szanghaju, gdzie otwiera Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze. z udziałem 80 polskich przedsiębiorców różnych branż.

W kolejnych dniach wizyty prezydent weźmie udział także w forum gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin „16+1” w Suzhou i spotka się z najwyższymi przedstawicielami władz Państwa Środka: w Suzhou z premierem Li Keqiangiem, a w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem i przewodniczącym parlamentu chińskiego Zhang Dejiangiem. W programie jest także spotkanie z Polakami mieszkającymi w Chinach.

Podczas forum gospodarczego ma zostać podpisanych dziewięć umów gospodarczych, odbędą się też dwustronne spotkania polskich i chińskich przedsiębiorców – powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman.

W Pekinie w obecności prezydentów Polski i Chin mają zostać podpisane umowy PAIiIZ i KGHM z partnerami chińskimi – poinformował Majman.

– Zaplanowano także zamknięte spotkanie z przedstawicielami największych chińskich banków i instytucji finansowych”– dodał.

– Jedziemy do Chin budować nowe drogi i mosty współpracy głównie gospodarczej między Środkową Europy a Chinami – powiedział dziennikarzom prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że podczas spotkań prezydent będzie działał na rzecz polsko-chińskiego zbliżenia gospodarczego – pozyskania inwestycji chińskich w Polsce, czyli kapitału dla polskiego skoku rozwojowego, o którym w expose mówiła premier Beata Szydło.

Szczerski powiedział, że rozmowy polityczne prezydenta będą głównie dotyczyły warunków zapewnienia pokoju i obecnych zagrożeń dla bezpieczeństwa światowego. Rozmowy mają dotyczyć także relacji Unia Europejska-Chiny i „dialogu społecznego” między nimi.

Poinformował, że Polska podniesie także temat ubiegania się przez nasz kraj statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz zainteresowania Polski uczestniczeniem w pracach roboczych w ramach grupy G20.

Prezydencki minister podkreślił, że decyzji politycznych po stronie polskiej i chińskiej wymagają m.in. koncepcja inwestycji infrastrukturalnych w ramach „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”. W tej sprawie w Chinach ma zostać podpisane memorandum – poinformował. Dodał, że decyzji politycznych wymaga także kolejna duża inwestycja, czyli Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).

Do Chin przybyło blisko 80 polskich przedsiębiorców reprezentujących przemysł chemiczny i farmaceutyczny oraz sektory: finanse i bankowość, informatyka i telekomunikacja, infrastruktura i energetyka a także górnictwo, przemysł lotniczy, przetwórstwo spożywcze i zielone technologie.

Prezydent Duda w niedzielę późnym wieczorem czasu polskiego przybył do Pekinu a następnie bezpośrednio udał się do Szanghaju. Program wizyty w Chinach kończy się w czwartek. Prezydent do kraju wraca w piątek.

Z Szanghaju Katarzyna Nocuń (PAP)

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/Kurier PAP